Minulý týždeň v piatok 5. augusta zomrel vo veku 84 rokov japonský módny návrhár a humanista Issei Miyake. Príčinou bola rakovina pečene. Bol známy svojím skladaným, nemačkaným oblečením a tiež čiernym rolákom, ktorý si veľmi obľúbili ľudia, ako napríklad zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs. Jeho meno sa stalo synonymom hospodárskeho rastu Japonska v 80. rokoch.

Ako dieťa sa chcel Miyake stať športovcom alebo tanečníkom a nakoniec našiel svoju vášeň pre oblečenie v módnych časopisoch svojej sestry.

Študoval dizajn v Tokiu a Paríži, kde pracoval so slávnymi návrhármi, ako sú Hubert de Givenchy a Guy Laroche.

V roku 1969 sa presťahoval do New Yorku, navštevoval kurzy angličtiny na Kolumbijskej univerzite a pracoval pre návrhára Geoffreyho Beena. O rok neskôr sa vrátil do Tokia, kde si založil vlastné štúdio špecializujúce sa na dámske odevy pod názvom Miyake Design Studio.

V roku 2009 v článku pre New York Times napísal, že nechce, aby si ho pamätali ako “dizajnéra, ktorý prežil” atómové bombardovanie, pretože sa narodil v Hirošime v roku 1938.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Business of Fashion (@bof)

“Keď zavriem oči, stále vidím veci, ktoré by nikto nemal zažiť. Snažil som sa ich, hoci neúspešne, hodiť za hlavu a myslieť na veci, ktoré sa dajú vytvoriť, nie zničiť, a ktoré prinášajú krásu a radosť,” napísal Miyake a vysvetlil, že ho módny dizajn priťahuje, “pretože je kreatívny, moderný a optimistický”.

V 80. rokoch 20. storočia vyvinul novú metódu plisovania skladaním látok medzi vrstvami papiera a ich následným tepelným lisovaním. Jeho práca zahŕňala tradičné ručné remeslá, ako aj nové technológie.

Neskôr pod svojou značkou Issey Miyake vytvoril viac ako tucet kolekcií pánskej a dámskej módy vrátane hodiniek a parfumov. V roku 1997 odišiel do dôchodku a venoval sa výskumu.

“Odmietal akékoľvek náznaky, že to, čo robí, je umenie, hoci to bolo často tak úchvatne transcendentné, že bolo ťažké uvažovať o tom inak. Namiesto toho v rozhovoroch a v mnohých knihách a výstavách venovaných jeho práci Miyake zdôrazňoval, že jednoducho tvorí veci,” uviedol Business of fashion.

Presadil sa ako najväčší humanista módy. Jeho oblečenie bolo mnohostrannou oslavou života: pohybu, energie, zážitkov a nákazlivej radosti, ktorá bola v móde vzácna.

zdroj: theguardian.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…