Minulý týždeň v piatok 5. augusta zomrel vo veku 84 rokov japonský módny návrhár a humanista Issei Miyake. Príčinou bola rakovina pečene. Bol známy svojím skladaným, nemačkaným oblečením a tiež čiernym rolákom, ktorý si veľmi obľúbili ľudia, ako napríklad zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs. Jeho meno sa stalo synonymom hospodárskeho rastu Japonska v 80. rokoch.

Ako dieťa sa chcel Miyake stať športovcom alebo tanečníkom a nakoniec našiel svoju vášeň pre oblečenie v módnych časopisoch svojej sestry.

Študoval dizajn v Tokiu a Paríži, kde pracoval so slávnymi návrhármi, ako sú Hubert de Givenchy a Guy Laroche.

V roku 1969 sa presťahoval do New Yorku, navštevoval kurzy angličtiny na Kolumbijskej univerzite a pracoval pre návrhára Geoffreyho Beena. O rok neskôr sa vrátil do Tokia, kde si založil vlastné štúdio špecializujúce sa na dámske odevy pod názvom Miyake Design Studio.

V roku 2009 v článku pre New York Times napísal, že nechce, aby si ho pamätali ako “dizajnéra, ktorý prežil” atómové bombardovanie, pretože sa narodil v Hirošime v roku 1938.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Business of Fashion (@bof)

“Keď zavriem oči, stále vidím veci, ktoré by nikto nemal zažiť. Snažil som sa ich, hoci neúspešne, hodiť za hlavu a myslieť na veci, ktoré sa dajú vytvoriť, nie zničiť, a ktoré prinášajú krásu a radosť,” napísal Miyake a vysvetlil, že ho módny dizajn priťahuje, “pretože je kreatívny, moderný a optimistický”.

V 80. rokoch 20. storočia vyvinul novú metódu plisovania skladaním látok medzi vrstvami papiera a ich následným tepelným lisovaním. Jeho práca zahŕňala tradičné ručné remeslá, ako aj nové technológie.

Neskôr pod svojou značkou Issey Miyake vytvoril viac ako tucet kolekcií pánskej a dámskej módy vrátane hodiniek a parfumov. V roku 1997 odišiel do dôchodku a venoval sa výskumu.

“Odmietal akékoľvek náznaky, že to, čo robí, je umenie, hoci to bolo často tak úchvatne transcendentné, že bolo ťažké uvažovať o tom inak. Namiesto toho v rozhovoroch a v mnohých knihách a výstavách venovaných jeho práci Miyake zdôrazňoval, že jednoducho tvorí veci,” uviedol Business of fashion.

Presadil sa ako najväčší humanista módy. Jeho oblečenie bolo mnohostrannou oslavou života: pohybu, energie, zážitkov a nákazlivej radosti, ktorá bola v móde vzácna.

zdroj: theguardian.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

Filmový svet zasiahla ŠOKUJÚCA správa: 67-ročný známy herec zomrel pri autonehode!

Leslie Jordan, obľúbený komik a herec známy zo seriálu Will a Grace,…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 80 rokov zomrel spevák legendárnej skupiny, ktorej hity poznajú všetci!

Zomrel populárny taliansky spevák Franco Gatti, zakladajúci člen legendárnej popovej skupiny Ricchi…