Každý rok prichádza obdobie, kedy sa nielen na Slovensku ale aj po celom svete prežíva pôstne obdobie. Zaručene ste o tom počuli a hoci možno ani neslávite tento niekoľko týždňový úsek, možno by vás zaujímalo, čo sa stane s vaším telom, keď mu jeden deň nedoprajete určité množstvo stravy ako obvykle.

Vedci prišli tento rok na niekoľko faktov ohľadom hladovky, ktoré nielen vás zaučene šokujú! Výskum sa uskutočnil na laboratórnych myšiach, konkrétnejšie na ich kmeňových bunkách. Po skúmaní sa preukázalo, že len neuveriteľných 24-hodín má vysoko pozitívne účinky na vaše trávenie a regeneráciu buniek!

Celá štúdia sa publikovala v článku Cell Stem Cell. Pokusy boli uskutočnené predovšetkým na bunkách, nachádzajúcich sa v črevách. Najšokujúcejším zistením bolo, že už po 24 hodinách sa správanie buniek od základov zmenilo! Namiesto sacharidov začali spaľovať tuky! Toto ich funkčnosť a prospešnosť výrazne zlepšilo. Ak si teda myslíte, že jeden deň obmedzenia stravy nič neznamená, mýlite sa!

„Vaše bunky pomaly, postupne starnú a strácajú na svojej bývalej šikovnosti. Zároveň klesá ich schopnosť sa obnovovať. Červené kmeňové bunky sú základom pre vznik nový a nových buniek. Ich funkcia by sa dala prirovnať k hnaciemu motoru vášho trávenia,“ píše Omer Yilmaz, autor štúdie a zároveň profesor univerzity.

Keď myši v laboratóriu začali byť skutočne hladné, aktivovali sa ich transkripčné faktory a proteíny, ktoré pomáhajú konvertovať DNA na RNA. Tieto závery sú skutočne nesmierne dôležité a mohli by znamenať prelom v oblasti vedy. Celkové výsledky môžu taktiež pomôcť pacientom s rôznými ochoreniami ako napríklad gastrointestinálne infekcie. Zároveň sa to odporúča pre ľudí po chemoterapii.

Z toho celého vyplýva, že pôst je pre naše telo skutočne viac ako prospešný. Určite by ste si mali z času na čas odpustiť tradične zjedené množstvo jedla. Avšak ako sa hovorí, nič netreba preháňať. Ako v klasických diétach, aj tu existujú určité hranice, ktoré by ste pre vašu bezpečnosť nemali prekračovať. Nie každý má telo na to, aby si mohol dovoliť dlhodobo hladovať.

V súčasnosti sa plánujú výskumy aj na iných bunkách ako sú tie v črevách. Ak budú mať rovnaké schopnosť, bude to znamenať obrovský prínos pre medicínu. Možno sa aj takýmto spôsobom bude dať zvyšovať životnosť tkaniva v ostatných orgánoch tela.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: iflscience.com

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…