The map, 2013, based on 1.1 billion users

Japonsko je jedinou krajinou napadnutou jadrovými zbraňami, ktorá sa pravidelne vyjadruje proti jadrovým zbraniam. Kišida, ktorý v parlamente zastupuje Hirošimu, dnes spolu s veľvyslancom Rahmom Emanuelom navštívil mestský pamätník mieru a múzeum.

“V čase, keď je možnosť použitia jadrových zbraní Ruskom čoraz reálnejšia, verím, že návšteva veľvyslanca Emanuela v Hirošime bude silným odkazom pre medzinárodné spoločenstvo,” povedal Kišida v rozhovore pre televíziu NHK.

“Verím, že naša návšteva mala zmysel,” dodal. Invázia Ruska na Ukrajinu ukazuje, aké ťažké je vytvoriť svet bez jadrových zbraní, domnieva sa japonský premiér.

Ruský prezident Vladimir Putin priamo nevyhrážal jadrovým útokom, pripomínajú agentúry. Pri začatí invázie na Ukrajinu 24. februára však varoval, že každý, kto bude brániť Rusko, bude čeliť “dôsledkom, s akými ste sa vo svojej histórii ešte nestretli”.

Niektorí politici a odborníci to považujú za hrozbu použitia jadrových zbraní. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok vyhlásil, že Rusko použije jadrové zbrane, ak bude ohrozená existencia krajiny.

Lídri skupiny hospodársky vyspelých krajín G7 v piatok v Bruseli varovali Moskvu pred použitím biologických, chemických alebo jadrových zbraní na Ukrajine.

Podľa analýzy CNN sa ruská ofenzíva dopustila príliš veľa útokov a bombových útokov na to, aby išlo o niečo iné ako o pokus podmaniť si Ukrajincov. Politický spravodajca Bieleho domu Stephen Collinson sa obáva, že ruská stratégia spôsobenia čo najväčšej bolesti a ničenia obyvateľom Ukrajiny prehĺbi rozpory medzi krajinami a sťaží nájdenie riešenia, ktoré by viedlo k ukončeniu vojny.

Hoci sa o možných obrysoch prímeria alebo dohôd o ukončení bojov dlho diskutovalo, sú podmienené napríklad záväzkom Ruska, že Ukrajina nevstúpi do NATO. Rusko by tiež mohlo požadovať určitú formu neutrality a demilitarizácie. Jej túžba vstúpiť do Európskej únie by však bola pre Putina veľmi ťažko prijateľná.

Podľa analýzy je na Ukrajine humanitárna katastrofa, ale Západ bude mať problém nájsť s Putinom spoločnú reč. Vojna sa pre Rusko nevyvíja dobre a je preň “strategickou a ekonomickou katastrofou”. Sankcie urobili z Ruska v priebehu niekoľkých hodín diplomatického, finančného a kultúrneho vyvrheľa.

“Putin sa však rozhodol konflikt eskalovať a stať sa ešte neľudskejším. Ukrajinské mestá sú v obkľúčení, v niektorých dochádzajú potraviny a voda, ale nič nenasvedčuje tomu, že by ruský prezident mal výčitky svedomia v súvislosti s krutými ľudskými obeťami, ktoré si jeho konanie vyberá. História naznačuje, že ak je na zničenie Ukrajiny potrebná tvrdá a dlhá kampaň s použitím zbraní, ako sú delostrelectvo a rakety, je ochotný svoj plán dotiahnuť do konca. Nič tiež nenasvedčuje tomu, že by sankcie, ktoré účinne odrezali Rusko od sveta, oslabili jeho vnútropolitickú pozíciu v kremeľskom systéme, ktorému dlhodobo dominuje,” dodal novinár.

zdroj: japantimes.co.jp

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…