Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová poslala otvorené listy zástupcom európskych inštitúcií. Žiada v nich vyšetrenie prípadu na nadnárodnej úrovni.

Monika Beňová (Smer-SD/S&D) poslala otvorený list predsedovi Európskeho parlamentu (EP), podpredsedníčke Európskej komisie a zároveň komisárke pre hodnoty a transparentnosť v Európskej únii a poslancovi EP a členovi skupiny pre integritu.

Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) sa v súvislosti s úmrtím bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského obrátil na európske autority. Ako informoval vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút, strana žiada objektívne prešetrenie prípadu za účasti orgánov Európskej únie. Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) a členka strany Smer-SD Monika Beňová v tejto veci poslala otvorené listy trom zástupcom európskych inštitúcií, a to predsedovi EP Iratxeovi Garciovi Pérezovi, podpredsedníčke Európskej komisie a zároveň komisárke pre hodnoty a transparentnosť v EÚ Viere Jourovej a poslancovi EP a členovi skupiny pre integritu Juanovi Fernandovi Lópezovi.

Beňová v listoch vyzýva európske autority na zastrešenie a prešetrenie prípadu smrti Lučanského európskymi orgánmi. Uvádza, že v prípade smrti Lučanského bolo porušených viacero právnych predpisov a zmlúv zo strany slovenskej vládnej moci, ktorými je Slovensko viazané.

Slovensko ako členský štát EÚ je podľa nej viazané základnými zmluvami, ktoré garantujú dodržiavanie základných ľudských práv, slobôd, ochrany ľudskej dôstojnosti a používaniu primeraných prostriedkov právneho štátu pri prípadnom porušení zákona. „Beňová konštatuje, že v prípade smrti generála Lučanského bolo porušených viacero právnych predpisov a zmlúv zo strany vládnej moci na Slovensku, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedol Mažgút.

Europoslankyňa tiež píše, že sa Lučanskému stali „veľmi zvláštne zranenia už dva týždne pred jeho smrťou a zároveň poukazuje na snahu vládnych predstaviteľov tieto skutočnosti spochybňovať a bagatelizovať, čo na celý prípad hádže tieň obrovského podozrenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa“.

Lučanský zomrel 30. decembra po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan odstúpil v súvislosti s pokusom Lučanského o samovraždu zo svojej funkcie.

zdroj: SITA

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…