Potenie je prirodzenou súčasťou našich životov. Viacerých z nás vie nadmerné potenie veľmi zahanbiť a nahnevať. Niekedy sa viac potiť môžeme napríklad počas teplejších dní, vypätejších situáciách a podobne. Existujú ľudia, ktorí sa za svoje potenie veľmi hanbia a hľadajú rôzne spôsoby ako potenie zastaviť, alebo aspoň zmierniť.
Zopár nápadov, ako zmierniť vaše potenie si môžete prečítať aj tu. Inšpirujte sa šikovnými a jednoduchými radami, ktoré sú naozaj efektívne.
1. Antibakteriálne mydlo:
Niekedy nemáme možnosť sa hneď osprchovať, preto je potrebné improvizovať. Ak máte príliš spotené podpazušie, utrite si ho vlhčenými utierkami a následne použite antibakteriálne mydlo, ktoré vaše telo zbaví baktérií spôsobujúcich nepríjemný zápach.
2. Peroxid vodíka:
Peroxid je skvelé antiseptikum, preto ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému zápachu z vášho podpazušia rozmiešajte v šálke s vodou jednu čajovú lyžičku peroxidu. Túto zmes si naneste na podpazušie hneď ráno a uvidíte, ako budete s výsledným efektom spokojný.
3. Sóda bikarbóna:
Sóda je zdravotne nezávadná a taktiež má priaznivé účinky pre pokožku. Na čisté podpazušie ráno naneste sódu a zvyšok oprášte. Sóda je veľmi účinný prírodný antiperspirant.
4. Roztok zo soli, cukru, sódy:
Ak chcete zmierniť svoje potenie čo najviac, odporúčame vám každé ráno vypiť jednu šálku nápoja zo sódy, cukru a soli. Nemusí to byť veľmi príjemné vypiť naraz, preto môžete tento roztok piť postupne po malých dúškoch. Tento roztok si vytvoríte rozmiešaním 2 polievkových lyžíc sódy, 1 čajovej lyžičky soli a 1 čajovej lyžičky cukru v jednom litre vody.
5. Dubová kôra:
Účinky dubovej kôry sú pre zmiernenie potenia a pre zabránenie tvorbe baktérií v podpazuší naozaj osvedčené. Stačí ak vo vode na 30 minút povaríte 5 polievkových lyžíc dubovej kôry v jednom litre vody a týmto odvarom si opláchnete čisté umyté podpazušie. Ďalším spôsobom je tiež takýto odvar spolu s kúskami kôry zmraziť a každý deň ráno si potrieť podpazušie kockou ľadu z odvaru.
6. Alunite/ Kamenec:
Ak chcete vo svojom živote minimalizovať chémiu, určite odporúčame používanie minerálneho deodorantu. Stačí, keď ho jemne navlhčíte a natriete si ním čisté podpazušie. Minerálny deodorant je bez vône a nezanecháva na oblečení žiadne stopy.
7. Chlorid hlinitý:
Aby ste sa zbavili nadmerného potenia, môžete vyskúšať tiež deodoranty, ktoré majú vysoký obsah chloridu hlinitého.
8. Botox:
Ak na vaše nadmerné potenie nezaberá žiadny recept ani rada, môžete vyskúšať ešte botulotoxín. Zväčša sa odporúča len pri zdravotnom probléme, ktorým je hyperhidróza, čiže nadmerné potenie. Pri injekciách s botulotoxínom sa v tele blokujú nervové impulzy vedúce k potným žľazám, vďaka čomu sa pot nevylučuje. Účinok takejto injekcie je cca 6 až 12 mesiacov.
9. Laserový zákrok:
Tak ako botulotoxín, aj laser sa využíva len pri zdravotnom probléme spôsobujúcom nadmerné potenie. Pokiaľ to nie je nutné zo zdravotného hľadiska, takéto zákroky sa nerealizujú.
V prípade, že máte pocit, že vaše potenie je silnejšie ako by malo byť za normálnych okolností, určite sa poraďte so svojím lekárom. Potenie môže znamenať zdravotný problém. Niekedy je však zvýšené potenie prirodzené a dokonca zdravé.
ZDROJ brightside.me