The map, 2013, based on 1.1 billion users

Americký prezident Joe Biden v stredu zopakoval, že potenciálne použitie chemických zbraní Ruskom proti Ukrajine predstavuje reálnu hrozbu. Vyjadril sa krátko pred odletom do Bruselu, kde sa vo štvrtok a v piatok zúčastní na samite NATO.

“Myslím si, že je to reálna hrozba,” odpovedal Biden na otázku, nakoľko ho znepokojuje možnosť, že Putin použije chemické zbrane proti Ukrajincom. Biden uviedol, že Putin zvažuje použitie chemických zbraní už v pondelok miestneho času.

Predstavitelia Bidenovej administratívy už varovali, že ruský vládca použije chemické zbrane na ďalšiu eskaláciu agresie na Ukrajine. Biden už v minulosti povedal, že Rusko by v takom prípade zaplatilo vysokú cenu. Nikdy však nešpecifikoval, aká by mala byť takáto “tvrdá cena”.

Biden pred odchodom odmietol novinárom povedať, čo predstaví na samite aliancie v Bruseli. “Všetko, čo chcem povedať, poviem, keď tam prídem,” povedal a dodal, že po návrate sa rád porozpráva s médiami.

O možnom použití chemických zbraní ruskou armádou hovorili v posledných hodinách aj ďalší vysokí západní predstavitelia.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred samitom aliancie uviedol, že členské štáty sú pripravené poskytnúť Ukrajine ochranu pred chemickým alebo jadrovým útokom.

Podobne ako Biden varoval, že akékoľvek nasadenie chemických zbraní by malo ďalekosiahle následky, a rovnako ako Biden nešpecifikoval, čo tým myslí. Aliancia NATO sa dlho odmietala zapojiť do vojny na Ukrajine, aby zabránila globálnemu jadrovému konfliktu.

Ruské okupačné jednotky použili v utorok večer bomby s bielym fosforom na mestá Irpin a Hostomel. Informoval o tom denník Kyiv Independent s odvolaním sa na starostu Irpinu Oleksandra Markušina. Použitie fosforu v husto obývaných civilných oblastiach je podľa medzinárodného práva zakázané, ale podľa Dohovoru o chemických zbraniach sa nepovažuje za chemickú zbraň.

Na nadchádzajúcom samite NATO chce poľská delegácia oficiálne požiadať o mierovú misiu na Ukrajine. Zatiaľ nie je známe, aké by mali byť kontúry tejto misie a s akým mandátom by mala vykonávať svoju prácu.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…