The map, 2013, based on 1.1 billion users

Najmenej 16 ľudí vrátane troch detí zahynulo pri úniku jedovatého dusičnanového plynu, ktorý používajú nelegálni baníci na spracovanie zlata v osade tesne priľahlých kovových chatrčí, informovala v stredu neskoro večer juhoafrická polícia a miestni predstavitelia.

Záchranné služby pôvodne oznámili, že v osade Angelo v Boksburgu, meste na východnom okraji Johannesburgu, mohlo zomrieť až 24 ľudí. Polícia a premiér provincie Gauteng Panyaza Lesufi však neskôr uviedli, že po prepočítaní tiel sa potvrdil počet 16 mŕtvych.

“Nie je to vôbec pekná scéna … Je to bolestivé, emocionálne vyčerpávajúce a tragické,” citovali správy Lesufiho, ktorý miesto nešťastia navštívil.

Tímy hlboko do noci prehľadávali oblasť a hľadali ďalšie obete. Telá obetí zostali ležať na zemi ešte niekoľko hodín po nahlásení úniku okolo 20.00 h, zatiaľ čo záchranné zložky čakali na príchod forenzných vyšetrovateľov a patológov, ktorí mali miesto činu spracovať. Telá tam boli ešte o tretej hodine ráno.

“Nemôžeme s nikým pohnúť. Telá sú stále tam, kde sú, na zemi,” povedal hovorca záchranných služieb William Ntladi.

Forenzný vyšetrovateľ bol videný, ako prikrýva telo malého dieťaťa dekou. Ďalšie telo bolo vidieť zakryté bielou látkou, z ktorej trčala topánka. Ležalo pod pásom žltej policajnej pásky ohraničujúcej oblasť.

Polícia uviedla, že tri zabité deti boli vo veku 1, 6 a 15 rokov. Dve osoby boli prevezené do nemocnice na ošetrenie, uviedla polícia.

Boksburg je mesto, v ktorom na Štedrý deň zahynulo 41 ľudí po tom, ako nákladné auto prevážajúce skvapalnený ropný plyn uviazlo pod mostom a explodovalo.

Ntladi uviedol, že stredajšie úmrtie spôsobil dusičnan, ktorý unikol z plynovej fľaše, ktorá sa nachádzala v chatrči. Povedal, že pri úniku sa nádoba vyprázdnila a tímy mohli začať prechádzať oblasť tiahnucu sa 100 metrov od valca, aby skontrolovali, či sa nenachádzajú ďalšie obete.

Vyšetrovatelia pátrali v úzkych uličkách medzi chatrčami, ktoré boli ponorené do tmy kvôli chýbajúcemu pouličnému osvetleniu – bežná situácia v hlboko chudobných neformálnych osadách, ktoré sa nachádzajú v juhoafrických mestách a ich okolí. Pri vchode do osady Angelo bolo zaparkovaných šesť policajných áut, obrnené vozidlo a jedna sanitka.

Ntladi uviedol, že podľa informácií, ktoré mali úrady k dispozícii, valec, ktorý spôsobil únik, používali nelegálni baníci na oddeľovanie zlata z hliny a horniny.

Lesufi, premiér Gautengu, na Twitteri zverejnil videá zaprášeného vnútra chatrče, kde na kovových stojanoch vidieť najmenej štyri plynové valce. Na videu je vidieť aj to, čo Lesufi označil za fľašu zodpovednú za únik, ktorá leží na podlahe vedľa vchodu do chatrče.

Úrady neuviedli, či sú medzi obeťami aj nelegálni baníci, ktorí sú podľa nich zodpovední za únik plynu.

Nelegálna ťažba je rozšírená v oblastiach bohatých na zlato v okolí Johannesburgu, kde baníci chodia do uzavretých a nepoužívaných baní hľadať zvyšky ložísk.

Časté sú aj smrteľné úrazy baníkov v podzemí a juhoafrické vládne ministerstvo zodpovedné za baníctvo nedávno oznámilo, že pri výbuchu plynu v nepoužívanej bani v meste Welkom v strednej časti Juhoafrickej republiky pravdepodobne zahynulo najmenej 31 nelegálnych baníkov. Príčinou bol metán, uviedlo ministerstvo baníctva.

Stredajšia tragédia pravdepodobne vyvolala ešte väčší hnev na nelegálnych baníkov, ktorí sú často prisťahovalcami zo susedných krajín, pôsobia v organizovaných gangoch a sú obviňovaní z toho, že do štvrtí prinášajú zločin.

Násilie proti nelegálnym baníkom vypuklo minulý rok a niekoľko dní zúrilo v oblasti západne od Johannesburgu po tom, ako bola skupina 80 mužov, z ktorých niektorí boli pravdepodobne nelegálni baníci, obvinená zo skupinového znásilnenia ôsmich žien, ktoré pracovali na televíznom natáčaní v nepoužívanej bani.

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…