The map, 2013, based on 1.1 billion users

Severná Kórea prijala zákon, na základe ktorého sa oficiálne stala štátom vlastniacim jadrové zbrane, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na severokórejské štátne médiá. Podľa vodcu KĽDR Kim Čong-una je tento stav nezvratný a znamená, že jeho krajina sa v budúcnosti nezúčastní na žiadnych rokovaniach o jadrovom odzbrojení.

Severokórejský parlament prijíma zákon, ktorým sa stanovuje politika Severnej Kórey v oblasti jadrových zbraní. V zákone sa vymedzujú okolnosti, za ktorých možno použiť jadrové zbrane; okrem iného na ochranu strategických štátnych aktív alebo v prípade útoku. Zakazuje tiež zdieľanie jadrových zbraní alebo technológií s inými krajinami. V prípade útoku na vedenie KĽDR sa údery jadrovými zbraňami uskutočnia “automaticky”, uvádza agentúra AP.

“Najväčší význam právneho zakotvenia politiky v oblasti jadrových zbraní spočíva v stanovení nezvratného limitu, aby sa o nich nedalo vyjednávať,” povedal severokórejský vodca v prejave v parlamente.

Tento krok Pchjongjangu prichádza v čase, keď sa podľa pozorovateľov zdá, že KĽDR je pripravená po prvýkrát od roku 2017 obnoviť testy jadrových zbraní. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena ponúkla Severnej Kórei možnosť rokovať o odzbrojení kedykoľvek a kdekoľvek, informuje agentúra Reuters. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol ponúkol susednej krajine, že jeho krajina je ochotná poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Kim Čong-un dnes kritizoval Soul za jeho plány rozšíriť dosah svojich zbraní a vrátiť sa k rozsiahlym cvičeniam so Spojenými štátmi a označil ich za “nebezpečné” vojenské kroky, ktoré zvyšujú napätie. Vo svojom prejave sa však venoval aj ďalším otázkam vrátane oznámenia o začatí očkovacej kampane proti kovidu-19 v novembri. Neuviedol, koľko dávok vakcíny krajina pripravuje, odkiaľ KĽDR vakcínu získala ani aké sú plány na jej podanie 26 miliónom obyvateľov.

Aliancia pre vakcíny Gavi predtým uviedla, že Severná Kórea zrejme prijala ponuku vakcíny od Číny.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…