The map, 2013, based on 1.1 billion users

Rubeľ sa v pondelok prepadol na rekordne nízku hodnotu pod 1 americký cent po tom, ako bolo Rusko v rámci odvety za inváziu Moskvy na Ukrajinu odrezané od globálneho systému bankových platieb.

Kurz ruskej meny klesol o takmer 26 % na 105,27 za dolár, pričom koncom piatka bol približne 84 za dolár.

Spojené štáty, Japonsko a ďalšie západné krajiny počas víkendu pristúpili k zavedeniu ďalších sankcií voči Rusku vrátane obmedzenia prístupu niektorých ruských bánk do globálneho systému bankových platieb SWIFT.

Obmedzenia ruskej centrálnej banky sa zameriavajú na jej prístup k rezervám vo výške viac ako 600 miliárd USD, ktoré má Kremeľ k dispozícii, a bránia jej v podpore rubľa po tom, ako minulý týždeň klesol na najnižšiu úroveň v histórii.

Pokles rubľa by pravdepodobne spôsobil prudký nárast inflácie, čo by poškodilo všetkých Rusov, nielen ruské elity, ktoré boli terčom predchádzajúcich sankcií. Výsledný hospodársky rozvrat, ak budú sobotňajšie opatrenia také prísne, ako sa opisuje, by mohol Putina postaviť pred politické nepokoje doma.

Analytici predpovedali zintenzívnenie útekov Rusov z bánk a pokles štátnych rezerv, keďže Rusi sa snažili predať svoju menu za bezpečnejšie aktíva.

Systém finančných správ SWIFT denne presúva nespočetné miliardy dolárov vo viac ako 11 000 bankách a iných finančných inštitúciách na celom svete.

Spojenci na oboch stranách Atlantiku zvažovali obmedziť SWIFT aj v roku 2014, keď Rusko napadlo a anektovalo ukrajinský Krym a podporovalo separatistické sily na východe Ukrajiny. Rusko vtedy vyhlásilo, že vyradenie zo systému SWIFT by sa rovnalo vyhláseniu vojny, a spojenci túto myšlienku odložili. Rusko sa odvtedy pokúsilo vytvoriť vlastný systém finančných prevodov, avšak s obmedzeným úspechom.

Odpojenie od systému SWIFT oznámené v sobotu bolo čiastočné, čo ponecháva Európe a Spojeným štátom priestor na neskoršie vystupňovanie sankcií. Úradníci uviedli, že sa ešte úplne nedohodli na tom, ktoré banky budú odpojené, a že cieľom sú cielené, funkčné obmedzenia.

zdroj: time.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…