Rusko reaguje na sankcie Západu. Prestane vyvážať na západné trhy výrobky, ktoré vyrábajú najmä zahraničné spoločnosti pôsobiace v Rusku. Zákaz sa bude vzťahovať na vývoz telekomunikačných, zdravotníckych, automobilových, poľnohospodárskych a elektrických zariadení.
“Tieto opatrenia sú logickou reakciou na sankcie uvalené na Rusko. Zákazy sa týkajú krajín, ktoré sa dopustili nepriateľských akcií,” uviedlo ruské ministerstvo financií. Uviedla, že sankcie by mohli zahŕňať aj obmedzenia vstupu zahraničných lodí do ruských prístavov.
Ruské sankcie by sa dotkli 45 krajín sveta, ktoré sú na zozname nepriateľských krajín. Týka sa to celej Európskej únie vrátane Slovenskej republiky.
Podľa premiéra Michaila Mišustina sa zákaz vývozu bude vzťahovať na tovar vyrábaný zahraničnými spoločnosťami pôsobiacimi v Rusku. To ovplyvní napríklad automobilový priemysel a železničnú dopravu. Rusko nebude vyvážať obilie ani cukor do konca augusta.
Moskva v stredu schválila legislatívu, ktorá je prvým krokom k znárodneniu majetku zahraničných spoločností, ktoré sa rozhodnú opustiť krajinu. “Zahraničné spoločnosti by mali pochopiť, že návrat na náš trh bude ťažký,” povedal ruský politik a bývalý prezident Dmitrij Medvedev.
Západ dováža suroviny najmä z Ruska. Hlavne ropa a zemný plyn, ale aj kovy ako hliník a nikel. Ďalej je to uhličitan draselný alebo fosforečnany, ktoré sa najčastejšie používajú v hnojivách. Vojna na Ukrajine už výrazne zvýšila ceny uvedených tovarov v obavách, že by mohlo dôjsť k prerušeniu dodávok.
Podľa spravodajského servera BBC by nemal byť výrazne ovplyvnený vývoz napríklad vagónov alebo lokomotív zo západných krajín, ani vývoz poľnohospodárskych strojov, ktoré Rusko najčastejšie dodáva do Bieloruska a Kazachstanu. Teda do krajín, ktoré nie sú na sankčnom zozname.
Zákaz vývozu vozidiel sa pravdepodobne dotkne aj spoločnosti Stellantis, ktorá vlastní značky Vauxhall, Peugeot a Citroën. Spoločnosť Stellantis plánovala vyvážať dodávky ruskej výroby do Európy a iných častí sveta.
Russia hits back at Western sanctions with export ban https://t.co/ayqATsrHKg
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 10, 2022
zdroj: bbc.com