The map, 2013, based on 1.1 billion users

Japonské médiá dnes informovali, že Rusko organizuje vojenské cvičenia na ostrovoch, na ktoré si robí nárok Tokio. Moskva pred niekoľkými dňami zastavila mierové rozhovory s Japonskom kvôli sankciám, ktoré východoázijská krajina uvalila na Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu.

Ruský Východný vojenský okruh uviedol, že na Kurilských ostrovoch vykonáva vojenské cvičenia s viac ako 3 000 vojakmi a stovkami kusov vojenskej techniky, informovala v piatok ruská tlačová agentúra Interfax. Uvedené sopečné súostrovie, ktoré tvorí viac ako 50 ostrovov, spája ruský polostrov Kamčatka a najsevernejší hlavný japonský ostrov Hokkaidó.

Tlačová agentúra Interfax neuviedla, kde na súostroví sa cvičenie koná. Japonské médiá informovali, že sa koná na území, ktoré na konci druhej svetovej vojny zabral Sovietsky zväz a na ktoré si robí nárok Tokio.

Moskva a Tokio už desaťročia rokujú s cieľom uzavrieť mierovú zmluvu po druhej svetovej vojne. Hlavnou prekážkou zostávajú spory o južnú časť Kurilských ostrovov Kunašir, Iturup a Šikotan a o ostrovčeky Habomai. Po kapitulácii Japonska na konci druhej svetovej vojny ich obsadili sovietske vojská a súostrovie sa pripojilo k ZSSR. Japonsko si nárokuje južnú časť, ktorú nazýva Severné teritórium. Moskva tvrdí, že je neoddeliteľnou súčasťou Ruskej federácie.

Japonsko, podobne ako mnohé iné krajiny na celom svete, zaviedlo tvrdé sankcie proti Rusku, keď ruské vojská koncom februára vtrhli na Ukrajinu. Okrem iného zmrazila aktíva ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších ruských predstaviteľov, uvalila sankcie na ruskú centrálnu banku a pripojila sa k USA a EÚ, ktoré vylúčili niektoré ruské banky z platobného systému SWIFT.

Okrem ukončenia mierových rokovaní nebudú môcť japonskí občania cestovať na Južné Kurily bez víz. Moskva sa tiež rozhodla ukončiť spoločné hospodárske aktivity na ostrovoch.

Ruské cvičenie zahŕňa obranu proti obojživelným operáciám. Okrem iného sa testujú protitankové raketové systémy. Jednotky protivzdušnej obrany cvičia zisťovanie, identifikáciu a ničenie lietadiel, informovala agentúra Interfax.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…