The map, 2013, based on 1.1 billion users

Rusi odpálili vákuovú bombu v Ochtyrke v Sumskej oblasti na východe Ukrajiny, citoval kyjevský Independent starostu obce Pavla Kuzmenka.

Výbuch v 50-tisícovom meste zničil nádrž na palivo, uviedla stránka.

Správa zatiaľ nebola overená z iných zdrojov, ale v posledných dňoch sa objavili správy, že ruská armáda presúva svoje termobarické zbrane na ukrajinské územie.

Termobarická zbraň, známa aj ako vákuová bomba, je jednou z najničivejších nejadrových zbraní. USA ho nasadili vo vietnamskej vojne a neskôr ho použili v Iraku a Afganistane na obsadenie jaskynných komplexov.

V 80. rokoch 20. storočia ho používal aj Sovietsky zväz v Afganistane. Rusko ho nasadilo v 90. rokoch minulého storočia pri čečenskej ofenzíve.

Vo svojom arzenáli ho majú aj Briti. Korene tejto zbrane siahajú až k nacistom.

Termobarické alebo aerosólové bomby vytvárajú silnú tlakovú vlnu. Využívajú skutočnosť, že špecifická energia uhlíkových palív je väčšia ako špecifická energia výbušnín. Uhlíkové palivo sa rozptýli nad cieľom ako aerosól, ktorý sa zmieša so vzduchom. Následne iniciuje výbuch.

Účinok týchto bômb v bunkroch je obzvlášť veľký. Za tlakovou vlnou je podtlak, ktorý podľa niektorých správ môže roztrhnúť pľúca a pripraviť ľudí o vzduch, ale hlavným účinkom je počiatočná tlaková vlna a teplo.

Zatiaľ nebolo objasnené, či by sa mala považovať za zbraň hromadného ničenia. Niekedy sa uvádza, že nie je povolená, pretože je jednou zo zápalných bômb, ktorých používanie konvencie zakazujú. Preto ich Američania diskrétne nazývajú “pokročilé výbušné zbrane”. Faktom však je, že hlavným prejavom je skutočne výbuch.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: ca.news.yahoo.com, kyivindependent.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…