The map, 2013, based on 1.1 billion users

Nemecko sa bude podieľať na zriadení predsunutých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) na Slovensku dodávkou systému protivzdušnej obrany Patriot.

Po sobotňajšom mimoriadnom rokovaní vlády SR to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti OĽaNO). Krajina by chcela systém Sentinel z USA.

“Je to sofistikovaný, moderný a veľmi účinný systém protivzdušnej obrany na ochranu nášho územia,” povedal Nad.

Minister potvrdil, že systém príde na Slovensko zadarmo, ale inak stojí približne 600 miliónov eur. “Nemecko spolu s Holandskom vyšle aj personál, ktorý bude súčasťou jednotky eFP vytvorenej na území Slovenskej republiky,” dodal Naď.

Podľa ministra Slovensko rokuje aj s ďalšími krajinami o účasti v jednotke eFP: “Okrem Nemecka a Holandska sú to Česká republika, Poľsko a Slovinsko. Požiadali sme Spojené štáty, či nám môžu poskytnúť sofistikované systémy s názvom Sentinel. Ide o masívne senzory na ochranu našej východnej hranice,” povedal Nad.

Pravdepodobne mal na mysli radar AN/MPQ-64 Sentinel, určený na detekciu a sledovanie vzdušných objektov s nízkou výškou a stredným dosahom. Funguje autonómne a posiela informácie ostatným častiam systému protivzdušnej obrany prostredníctvom vysokorýchlostnej dátovej siete alebo rádia.

“Ak s tým budú súhlasiť, zahŕňa to aj 40-člennú jednotku, ktorá sa bude o systém starať,” dodal minister.

Nad požiada vládu a parlament o schválenie jednotky eFP na Slovensku, ktorá bude mať približne 1 200 zahraničných príslušníkov a 300 slovenských vojakov. “Okrem systému Patriot bude k dispozícii aj mimoriadne sofistikované vybavenie za stovky miliónov. Technológie, ktoré majú prísť na Slovensko zadarmo, stoja viac ako jednu miliardu eur,” zdôraznil minister obrany.

Nad uviedol, že Slovensko chce veľmi rýchlo ukončiť prevádzku stíhačiek MiG-29 na letisku Sliač. “Poďakujeme sa technikom, ktorí sú tam, a pošleme ich späť do Ruska,” povedal minister. Konečná dohoda zatiaľ neexistuje, ale ochranu slovenského vzdušného priestoru by mal zabezpečovať “geograficky blízky spojenec”.

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…