Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) zverejnilo predbežné oznámenie na verejné obstarávanie na odber vzoriek kloktaním na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19. Základné školy by potrebovali viac ako milión testovacích sád. Oznámenie zverejnilo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Zákazka je rozdelená na osem častí a jednému uchádzačovi bude možné prideliť maximálne štyri. Ide však o predbežnú informáciu, ktorá bude spresnená podľa možností uchádzačov stanovené služby zabezpečiť. Ministerstvo však predpokladá, že zákazku budú plniť viacerí dodávatelia.

Vzorka prejde PCR testom

Najviac testovacích sád by potreboval Prešovský kraj, ktorý by mal dostať 173 600 kusov. Za ním nasleduje Košický kraj s potrebou 59 100 kusov, Žilinský kraj na 131 100 kusov a Bratislavský kraj na 129 400 kusov. V Nitrianskom kraji základné školy potrebujú 115 600 kusov a v Banskobystrickom o 700 kusov menej. V Trnavskom kraji si základné školy vystačia s 98 700 kusmi a v Trenčianskom kraji s 97 600 kusmi.

Od možných poskytovateľov ministerstvo vyžaduje služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky žiakov a zamestnancov škôl cez odberový systém na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Následne by takto získaná vzorka mala prejsť PCR testom. „Služba zahŕňa dodanie testovacích sád do určených miest, zaučenie používateľov na realizáciu samosteru, identifikáciu vzoriek, zber a vyhodnotenie vzoriek na báze poolovania vrátane pretestovania v prípade potvrdenej pozitivity,“ priblížilo ministerstvo.

Testovanie žiakov druhého stupňa a učiteľov

Vláda schválila testovanie v školách kloktaním v stredu 13. januára. Celkové náklady na testovanie kloktaním boli vyčíslené na sumu viac ako 22,4 milióna eur. Toto testovanie by sa týkalo iba žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl. Na jedno kolo pretestovania potrebuje MŠVVaŠ SR zhruba 440-tisíc súprav a teda na tri kolá 1 020 000 testovacích kitov.

MŠVVaŠ SR ešte v polovici decembra 2020 pristúpilo k prípravným trhovým konzultáciám na testovanie kloktaním. Podľa informácií rezortu sa do konzultácií zapojilo sedem spoločností, z toho šesť malo sídlo na Slovensku a jedna v Českej republike.

zdroj: SITA

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…