The map, 2013, based on 1.1 billion users

Pacient z Vysočiny mal vzácnu formu záškrtu, ktorý sa v Českej republike naposledy vyskytol v roku 1995. Zdrojom nákazy bolo pravdepodobne domáce zviera, uviedol vo štvrtok Štátny zdravotný ústav.

“K infekcii došlo u imunosuprimovaného pacienta s iným chronickým ochorením. Je však na mieste upokojiť verejnosť, pretože ide o naozaj ojedinelý prípad,” uviedla riaditeľka NÚSCH MUDr. Barbora Macková.

Podľa nej infekcia nesúvisí s cestou pacienta do zahraničia ani s kontaktom s cudzincom. “Predpokladaným zdrojom nákazy je domáce zviera, ktoré rodina chovala,” dodala.

“Vzorku sme do nášho laboratória dostali 20. apríla 2022. Ide o unikátny nález tohto typu baktérie v Českej republike,” hovorí Mgr. Jana Zavadilová.

Posledný prípad záškrtu v Českej republike bol zaznamenaný v roku 1995, posledné dve úmrtia na záškrt boli v Československu zaznamenané v roku 1969.

“Výskyt záškrtu sa v našej krajine výrazne znížil vďaka povinnému očkovaniu, ktoré sa začalo v roku 1946. Riziko nákazy sa všeobecne zvyšuje s vekom, s poklesom ochranných protilátok po očkovaní a súvisí najmä s kontaktom s neočkovanými osobami alebo cestovaním do zahraničia,” vysvetľuje doktorka Kateřina Fabiánová.

Po tom, čo SZU potvrdila nález záškrtu, regionálna hygienická stanica na Vysočine začala epidemiologické vyšetrovanie. “Keďže ide o staršieho pacienta, okruh (kontaktov) je veľmi uzavretý, zatiaľ sa vyšetruje do desať ľudí a predpokladáme, že okruh nebude širší,” povedala ČTK hovorkyňa Krajskej hygienickej stanice Vysočina Jana Böhmová.

Podľa nej sa u ľudí, ktorí boli v kontakte s chorou ženou, doteraz neprejavili žiadne príznaky ochorenia. Inkubačná doba ochorenia je dva až päť dní. “Predpokladáme, že choroba by u nich už prepukla, samozrejme, sú pod dohľadom svojich všeobecných lekárov,” dodala Böhmová.

Záškrt môže mať rôzne klinické formy a ak sa zachytí včas, je zvyčajne dobre liečiteľný antibiotikami. Najčastejšie sa začína horúčkou, slabosťou a bolesťou hrdla, ale časom sa na sliznici objavia bieložlté infikované miesta, ktoré sa nedajú odstrániť bez poškodenia tkaniva a môžu sa šíriť.

Laryngeálna forma záškrtu bola kedysi obávaným ochorením dojčiat a malých detí. Začalo sa to sipotom a šteklivým kašľom a pokračovalo šírením pablán do dolných dýchacích ciest. Spolu s veľkými opuchmi sa pacient dusil.

Ak sa pacient nelieči včas, toxín sa dostane do krvi a poškodí bunky srdca a obličiek, ako aj niektoré nervové vlákna. Nosová forma infekcie je miernejšia a prejavuje sa krvavým alebo hnisavým sekrétom a papulami na nosovej sliznici.

 

zdroj: novinky.cz

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2022! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Slováci na toto veľký POZOR: Nebezpečný vírus v telefónoch! Ľudia kvôli tomu prišli o stovky eur

Vírus Joker sa objavil v niektorých mobilných aplikáciách. Môže ukradnúť nielen kontakty…

Známa rómska veštkyňa odhalila, čo čaká každé znamenie zverokruhu v roku 2022! Veľa z nich…

Rok 2021 sa niesol v znamení Ohnivého Kohúta. Bol rozumným a oprávneným…