Vyžadovanie testov je podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva opatrením proti šíreniu pandémie a na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnancov na pracoviskách.
Vyžadovanie negatívneho testu na koronavírus od zamestnávateľa nie je možné porovnávať s požadovaním informácií o prípadnom tehotenstve ženy, ktorá sa uchádza o zamestnanie. V tlačovej správe to konštatuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) s tým, že preukazovanie zdravotného stavu v porovnávaných prípadoch sleduje absolútne rozličný účel.
Kým zákaz zisťovania informácií o potenciálnom tehotenstve žien pôsobí ako ochrana pred ich diskrimináciou, v prípade vyžadovania testov ide podľa SNĽSP o prevenciu proti šíreniu pandémie a o ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnancov na pracoviskách. Požiadavka preukázania sa negatívnym testom je teda podľa centra legitímna, legálna a primeraná. „Potenciálne menej priaznivé zaobchádzanie so zamestnancom, ktorý sa odmietne preukázať zamestnávateľovi negatívnym testom, preto nemožno považovať za porušenie zákazu diskriminácie zo strany zamestnávateľa,” dodalo stredisko.
Od stredy 27. januára bude zakázaný vstup zamestnancov na pracovisko bez negatívneho COVID-19 testu. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorá je účinná od daného dňa. „Vyhláška upravuje zákaz vstupu zamestnancov na pracoviská zamestnávateľa či povinnosť prevádzkovateľov, vrátane škôl a školských zariadení, zamedziť vstupu osôb do priestorov ich prevádzok, pričom stanovuje množstvo výnimiek z tejto povinnosti pre rôzne skupiny osôb,” uvádza ÚVZ SR. Základnou výnimkou je schopnosť preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na COVID-19 vykonaného v období od 18. januára.
zdroj: SITA