The map, 2013, based on 1.1 billion users

Slovensko sa v nasledujúcich dňoch môže tešiť na nádherné vesmírne divadlo, kedy bude každé tri minúty padať meteor.

Meteorický roj Lyridy si budeme môcť užiť až do 25. apríla každú noc. Vyvrcholenie tohto fascinujúceho úkazu príde v sobotu 22. apríla, pričom ideálny čas na pozorovanie bude v nedeľu 23. apríla krátko pred úsvitom, informuje iMeteo.sk.

V priebehu vrcholu meteorického roja spadne približne 20 meteorov za hodinu. Medzi najkrajšie z nich patria lyridské ohnivé gule, ktoré zanechávajú za sebou dlhý meteorický chvost. Aby ste si mohli užiť toto vesmírne predstavenie čo najlepšie, astronómovia odporúčajú nájsť si miesto bez svetelného smogu a ľahnúť si na chrbát s nohami otočenými na východ.

Aby sa vaše oči dokonale prispôsobili tmavej oblohe, je potrebné im dopriať zhruba 20 až 30 minút. Po uplynutí tejto doby budete schopní pozorovať aj menej viditeľné meteory a naplno si vychutnať tento jedinečný vesmírny zážitok. Nezmeškajte túto príležitosť a pripravte sa na nezabudnuteľný meteorický roj, ktorý zasvieti na slovenskej oblohe.

Vzhľadom na skutočnosť, že ideálny čas na pozorovanie Lyridov je krátko pred úsvitom, môže byť zaujímavé pozorovanie spojiť s výletom na miesto s čo najmenším svetelným znečistením. Možno tak zažijete nielen nevídanú podívanú na oblohe, ale aj príjemný čas strávený s prírodou či s priateľmi a rodinou.

Meteorický roj Lyridy sa opakuje každý rok v období od 16. do 25. apríla a je súčasťou väčšieho meteorického prúdu, ktorý vznikol zo zbytkov kométy C/1861 G1 Thatcher. Tento úkaz je známy už viac ako 2 700 rokov a patrí medzi najstaršie pozorované meteorické roje.

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť pozorovať nádherný vesmírny úkaz, ktorý sa na oblohe objaví už o pár dní. Pripravte sa na zážitok plný hviezdnych ohňostrojov a lyridských ohnivých gulí, ktoré budú padať z oblohy priamo pred vašimi očami.

zdroj: imeteo.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…