Predseda vlády SR Igor Matoviè poèas brífingu v rámci rokovania 35. schôdze vlády SR. Bratislava, 2. september 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR
Polícia vyvracia hoax o tom, že predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) mal už pred  rokom napísať na sociálnej sieti facebook status o koronavíruse. Ide o fotku monitoru počítača, na ktorom je zdieľaná spomienka zo dňa 7. decembra 2019, ktorá podľa polície pôsobí ako nepodarená fotomontáž.

Navyše spomínaný status na sociálnej sieti zverejnil Igor Matovič 24. marca 2020. Polícia SR o tom informovala na svojej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

 

Zdroj: Facebook/Hoaxy a podvody – Polícia SR

„Facebook skutočne umožňuje zdieľať spomienku, teda status, ktorý ste uverejnili na deň presne pred rokom, dvoma a tak ďalej. Lenže takéto zdieľanie umožňuje len jeho autorom. Status z odfoteného monitora pochádza z iného zdroja, nie od premiéra,“ uviedla polícia s tým, že je možné, že neznámy užívateľ si spravil takzvaný screenshot statusu Igora Matoviča, zverejnil ho vo svojom profile a teraz sa mu jeho status objavil ako spomienka spred roka.

„V tejto súvislosti musíme podotknúť, že Facebook umožňuje užívateľom editovať statusy aj spätne. Výmena fotografie je jednoduchá. Niekto teda mohol zverejniť niečo pred rokom a neskôr status nahradil screenshotom z Facebooku premiéra, aby to pôsobilo tak, že o koronavíruse vedel už dávno pred všetkými,“ vysvetlila polícia SR.

Status Hoaxy a podvody – Polícia SR

HOAX: PREMIÉR VEDEL O KORONE UŽ PRED ROKOM
Snahou konšpirátorov je hľadať bludy všade, kde sa len dá. Obľúbený scenár hovorí o nadvláde vyvolených ľudí, ktorí vedeli o koronavíruse dopredu. Čo by malo byť ich cieľom, nevedno…
Najnovšie sa viac ako 1 500-krát šíri status o tom, že premiér Igor Matovič mal už takto pred rokom napísať na svoj Facebook status o koronavíruse. “Dosvedčuje” to fotka monitoru počítača, na ktorom je zdieľaná spomienka zo 7. decembra 2019. Ide o podvod, a teraz si povieme prečo:
1. Facebook skutočne umožňuje zdieľať spomienku, teda status(y), ktorý ste uverejnili na deň presne pred rokom, dvoma a tak ďalej. Lenže takéto zdieľanie umožňuje len jeho autorom. Status z odfoteného monitora pochádza z iného zdroja, nie od premiéra, teda nejde o spomienku premiérovho Facebooku.
2. Technicky je možné, že užívateľ XY si spravil screenshot z premiérovho statusu, zverejnil ho k sebe a teraz sa mu jeho status objavil ako spomienka spred roka. V tejto súvislosti však musíme podotknúť, že Facebook umožňuje užívateľom editovať statusy aj spätne. Výmena fotografie/screenshotu je jednoduchá. Niekto teda mohol zverejniť niečo pred rokom a neskôr status nahradil screenshotom z Facebooku premiéra, aby to pôsobilo tak, že o koronavíruse vedel už dávno pred všetkými.
3. Fotka monitoru a úprava statusu pôsobí ako nepodarená fotomontáž.
4. Posledný a najdôležitejší bod: premiér predmetný status zverejnil 24. marca 2020, o čom sa môžete presvedčiť priamo na jeho Facebooku: https://www.facebook.com/1007115541/posts/10218834638909498/?d=n (na základe kontroly môžeme uviesť, že premiér tento status žiadnym spôsobom needitoval dodatočne, teda ako ho napísal, tak vyšiel a v takejto nezmenenej podobe je tam dodnes)
Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…