Takmer 80 popredných slovenských vedcov a odborníkov z rôznych oblastí zverejnilo výzvu, ktorej cieľom je „eliminovať ekonomické, sociálne a psychologické dopady“ pandémie na slovenskú spoločnosť.
Matematik Richard Kollár zapojil do iniciatívy Veda pomáha slovenskú elitu, ktorá tak reaguje na zhoršujúce sa prognózy týkajúce sa pandémie nového koronavírusu na Slovensku.
Pod verejnú výzvu sa podpísali lekári, právnici, politici, filozofi, antropológovia, politológovia, sociológovia, psychológovia, biológovia, infektológovia, imunológovia, virológovia, chemici, matematici, fyzici, analytici, stratégovia, štatisti, ekonómovia i vrcholoví manažéri.
Sviatky pokoja
Najviac sa špičkoví odborníci obávajú obdobia Vianoc, počas ktorých sa ľudia bežne správajú tak, že porušujú takmer všetky základné bezpečnostné opatrenia.
„Tieto Vianoce sú, žiaľ, výnimočné, keďže sú vzhľadom na epidemickú, spoločenskú a politickú situáciu aj obrovskou príležitosťou na šírenie koronavírusu,“ píšu v úvode verejnej výzvy slovenské osobnosti.
Dopĺňajú, že ich cieľom je nielen znížiť počet obetí, ale tiež zjemniť dopad na spoločnosť vo viacerých smeroch. Pozornosť sústredia aj na deti, ktorých budúcnosť je podľa nich ohrozená pre terajšiu nízku dostupnosť vzdelávania.
Vyzývajú k lockdownu
Na základe skúsenosti zo zahraničia a vedeckých poznatkov vidia jedinú možnosť, ako ochrániť Slovensko pred zhoršením aktuálnej situácie. Nabádajú k prijatiu prísnych opatrení obmedzujúcich mobilitu a kontakty a k efektívnemu a dobre cielenému testovaniu.
„Ak prísne opatrenia neprídu pred Vianocami, situácia u nás sa pravdepodobne ešte zhorší a nevyhneme sa im počas sviatkov,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnili deň po tom, ako projekt Dáta bez pátosu zverejnil znepokojivé štatistiky.
Animácia na sociálnej sieti zobrazuje 7-dňovú incidenciu COVID-19 na 10-tisíc obyvateľov s ohľadom na okresy. Incidencia opisuje rýchlosť šírenia vírusu, pričom ide o druhý hlavný parameter, podľa ktorého sa riadi pri skúmaní pandemickej situácie v rámci okresov.
Desivé štatistiky
Zo záverov vyplýva, že máme na Slovensku okresy, ktoré majú násobne vyššie zamorenie ako iné okresy, čo značí veľké rozdiely medzi rôznymi časťami krajiny, konkrétne za posledných 10 dní.
Analytici tiež zistili, že juh Slovenska má oproti Orave až trikrát vyššie zamorenie. Zároveň Bratislavský kraj má „asi dvojnásobný výskyt oproti juhu Slovenska“ a Trenčín zase „dvojnásobne vyššie zamorenie ako Bratislava“ s výskytom 40 prípadov na 10-tisíc obyvateľov.
Púchov sa „šplhá ešte o 50 až 100 percent vyššie“, za týždeň tam pribudne približne 60 až 70 prípadov. Hlavné úlohy v boji s pandémiou sú pritom útlm šírenia vírusu, čiže zníženie reprodukčného čísla pod hodnotu 1. To sa nám však zúfalo nedarí.
Pre ilustráciu autori uvádzajú: „Žiaden okres zo 430 v Nemecku nemal za posledné tri mesiace hodnoty 7D Incidencie na úrovni ako dnes Púchov.“
Už len zlé riešenia
Podľa Kollár a ostatných vedcov dnes už neexistuje žiadne zázračné ani dobré riešenie. Očakáva sa, že už počas decembra pribudne do nemocníc takmer 5 000 nových pacientov s diagnózou COVID-19.
Preto vyzývajú Slovákov, aby stretnutia a cestovanie obmedzili na úzky okruh rodiny a najbližších priateľov. „Čím viac sa obmedzíme teraz, tým menšiemu riziku vystavíme našich blízkych za vianočným stolom,“ dodávajú vo vyhlásení.
Riziko vidia aj v silvestrovských oslavách, najmä tých v interiéri. Apelujú na spoločnosť, aby každý prispel k zlepšeniu situácie v rámci svojich možností a aby aspoň o rok boli Vianoce na Slovensku také, aké ich všetci chceme mať.
zdroj: webnoviny.sk