V novej eseji poprední vedci vyjadrujú obavy zo supermutácií koronavírusov. Hovorí sa, že kolektívnu imunitu a potlačenie všetkých variantov vírusu nie je možné dosiahnuť, a to aj z dôvodu nedostatku vakcín alebo relatívne nízkeho záujmu o očkovanie.
Varujú preto pred možným návratom situácie z minulého roka, ku ktorému by mohlo dôjsť v dôsledku nových vznikajúcich mutácií. O práci vedcov informovala britská webová stránka Mirror.
V článku s názvom “Večný vírus”, ktorý publikovalo šesť vedcov, lekárov a odborníkov, autori opisujú, prečo by sa pri neúplnom očkovaní svetovej populácie mohla zopakovať minuloročná kríza, ktorú by mohli spôsobiť odolné superbaktérie. Dôvodom ich možného vzniku je nerovnováha medzi očkovanými a tými, ktorí odmietajú alebo nemôžu dostať dávku vakcíny proti koronavírusom. V takomto prostredí by sa podľa vedcov mohli čoskoro začať šíriť varianty vírusu odolné voči očkovaniu.
Odborníci varovali, že k nerovnováhe v zaočkovanosti na celom svete prispievajú bohaté krajiny, ktoré nakupujú a hromadia dávky vakcín pre svojich občanov a chudobnejšie krajiny ich nemajú dostatok. Práve z týchto krajín sa potom môžu šíriť rezistentné mutácie, ktoré by v dôsledku získanej rezistencie infikovali aj krajiny s vysokým percentom očkovaných ľudí.
Podľa vedcov mala na vývoj pandémie drastický vplyv globálna politika, ktorá v dôsledku výrazného podcenenia rizika koronavírusu spôsobila stratu jedinej možnosti, ako zabezpečiť krátkodobú udržateľnosť krízy. “Takéto supermutácie by mohli vrátiť celý svet na začiatok. Mohlo by sa to zopakovať v roku 2020,” napísali autori správy. “Vírus tu zostane. Otázkou je, čo musíme urobiť, aby sme tu zostali aj my,” uvádza sa v texte.
V eseji sa tiež vyzýva, aby Spojené štáty viedli celosvetový boj proti koronavírusu a napravili svoju povesť krajiny, ktorá určuje smerovanie svetového farmaceutického a zdravotníckeho priemyslu. “Ak by sa Spojeným štátom podarilo úplne potlačiť túto chorobu na svojom území, ich konanie by mohlo byť príkladom na potlačenie pandémie na celom svete,” napísali vedci.
Doteraz bolo podaných celkovo 2,22 miliardy dávok vakcíny covid-19, čo predstavuje 29 dávok na 100 ľudí. Doteraz bolo na celom svete zaznamenaných 175 205 528 prípadov infekcie koronavírusom a 3 777 879 ľudí zomrelo. Podľa štatistík Worldometra sú najviac postihnutými krajinami USA, India, Brazília, Francúzsko, Turecko a Rusko.
zdroj: Mirror