Zomrela herečka Nina Divíšková, mala 84 rokov. Hrala vo viacerých filmoch vrátane Hra o jablko a Panelstory alebo Ako sa rodí sídlisko. Televízni diváci ju majú zafixovanú v úlohe babičky zo seriálu Vyprávěj.

Divíšková sa narodila v roku 1936 a bola manželkou herca a režiséra Jana Kačera. Je matkou troch dcér, z ktorých dve sa venujú umeniu: herečka Adéla Kačerová a tanečnica Klára Cimburová.

Divíšková sa prvýkrát objavila pred filmovou kamerou ako mladá pacientka v psychologickej dráme E. Schorma Návrat márnotratného syna. Film jej však neponúkol veľa veľkých úloh. Objavila sa najmä v úlohách manželiek, tetiek či starých mám, napríklad vo filme Vlčí brloh, Trofej alebo v Hřebejkovej komédii Nestyda. Je neprekonateľná ako afektovaná matka hlavnej postavy v tragikomédii Príbehy obyčajného šialenstva. Stvárnila ju aj v divadelnej podobe a táto postava jej vyniesla nomináciu na Tháliu aj Českého leva.

V komédii Jára Cimrman ležící, spící sa stala manželkou svetoznámeho cestovateľa Emila Holuba. Účinkovala aj vo filmových adaptáciách kultových literárnych diel Erbenova kytica a Máchov Máj v réžii F. A. Brabec.

Televízni diváci majú Ninu Divíškovú zafixovanú zo seriálov Vlak detstva a Nádej, Vyprávěj, Letisko či Ulice.

Hoci je filmografia Niny Divíškovej veľmi bohatá, jej doménou bolo najmä divadlo. Päť rokov hrala v Divadle Petra Bezruča v Ostrave. Od roku 1965 bola členkou pražského Činoherného klubu, v ktorom pôsobila tridsaťpäť rokov.

Stvárnila množstvo komických aj tragických postáv. Diváci ju mali možnosť vidieť v Čechovovej Čajke, Dostojevského Zločine a treste, Smočkovom Podivnom popoludní doktora Zvonka Burkeho či Örkényho Rodine Tóthovej.

Neskôr spolupracovala s viacerými divadelnými scénami, napríklad so Švandovým a Dejvickým divadlom.

zdroj: novinky.cz

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…