V sobotu zomrel španielsky režisér Mario Camus, ktorého film o následkoch občianskej vojny v Španielsku v rokoch 1936-39 získal hlavnú cenu na filmovom festivale v Berlíne. Mal 86 rokov.

“Filmový režisér Mario Camus zomrel v Santanderi,” uviedla španielska Akadémia filmových umení a vied v príspevku na sociálnej sieti.

Camus, ktorého najlepšie filmy boli inšpirované veľkými literárnymi dielami, na seba prvýkrát medzinárodne upozornil, keď jeho film o následkoch španielskej občianskej vojny “La Colmena”  získal v roku 1983 Zlatého medveďa na filmovom festivale v Berlíne.

Nasledujúci rok získal film “Los santos inocentes” (Svätí nevinní) špeciálne uznanie poroty na filmovom festivale v Cannes a jeho dve hviezdy získali spoločne cenu za najlepší herecký výkon.

V roku 2011 získal čestnú cenu Goya, španielsku obdobu Oscara.

Camusova smrť prišla deň po úmrtí 95-ročného španielskeho dramatika Alfonsa Sastreho, otvoreného kritika cenzúry počas desaťročia trvajúcej španielskej diktatúry, pričom premiér Pedro Sanchez v sobotu vzdal obom hold na Twitteri.

“Tí z nás, ktorí milujú film a divadlo, dnes smútia. Lúčime sa s dvoma kultúrnymi velikánmi, Alfonsom Sastrem a Mariom Camusom. Z našich miest v hľadisku sa budeme naďalej tešiť z ich výnimočných diel,” napísal.

 

zdroj: france24.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…