V nedeľu vo veku 92 rokov zomrel americký jazzový klavirista, skladateľ a kapelník Ahmad Jamal. Jeho kariéra trvala viac ako sedem desaťročí.

Jamal bol blízky priateľ hudobnej legendy Milesa Davisa a ovplyvnil aj ďalších hudobníkov, ako napríklad klaviristu McCoya Tynera. Narodil sa ako Frederick Russell Jones v Pittsburghu a v roku 1950 konvertoval na islam. Počas svojej kariéry získal mnoho ocenení, vrátane prestížneho francúzskeho Radu umenia a literatúry v roku 2007 a ceny Grammy za celoživotné dielo v roku 2017. Jeho tvorba pritiahla k jazzu širšie publikum milovníkov populárnej hudby a vydal približne 70 albumov. Jeho štýl hry sa často označuje ako “úsporný”. Týždenník The New Yorker minulý rok napísal, že v 50. rokoch “bola jeho hudobná koncepcia jednou z najväčších inovácií tej doby”.

Jeho komerčný prielom prišiel v roku 1958 s albumom “At the Pershing: But Not for Me”. Táto nahrávka sa udržala vo výslní rebríčka časopisu Billboard viac ako 100 týždňov a bola jednou z najpredávanejších inštrumentálnych platní svojej doby. Trubkár Miles Davis vo svojej autobiografii uviedol, že ho Jamal ohromil svojím “poňatím priestoru, ľahkosťou dotyku a spôsobom, akým frázoval tóny, akordy a pasáže.” V rozhovore pre denník The Times koncom minulého roka Jamal povedal: “Stále sa vyvíjam – kedykoľvek si sadnem za klavír. Stále prichádzam s novými nápadmi.”

zdroj: theguardian.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…