Angela Lansburyová, herečka britského pôvodu, ktorej kariéra trvala osem desaťročí a vytvorila nezmazateľný portrét širokej škály postáv od zloduchov po slečinky a ľahké komické úlohy vo filmoch, na javisku a v televízii, zomrela vo veku 96 rokov, uviedla v utorok jej rodina.

Lansburyová, ktorá hrala spisovateľku riešiacu záhady v dlhoročnom americkom televíznom seriáli “Murder, She Wrote”, “zomrela pokojne v spánku” doma v Los Angeles, uvádza sa vo vyhlásení jej detí.

Vo vyhlásení sa uvádza, že herečke chýbalo len päť dní do jej 97. narodenín.

Vo filmoch Lansburyová podávala strhujúce vedľajšie úlohy, vrátane jej filmového debutu, keď ako tínedžerka hrala zákernú slúžku Cockney vo filme Gaslight v roku 1944, ako odsúdenej Sibyly vo filme The Picture of Dorian Gray v roku 1945 a ako zlej, manipulatívnej matky Laurenca Harveyho vo filme The Manchurian Candidate v roku 1962. Za všetky tri úlohy bola nominovaná na Oscara.

Takmer sedem desaťročí po svojom prvom filme získala v novembri 2013 vo veku 88 rokov čestného Oscara za celoživotné dielo. Na slávnostnom ceremoniáli vzdali Lansburyovej hold držitelia Oscara Geoffrey Rush a Emma Thompsonová.

Rush ju vyzdvihol ako “živú definíciu rozsahu”, zatiaľ čo Thompsonová si spomenula, že počas nakrúcania komédie “Nanny McPhee” v roku 2005 hodila po Lansburyovej koláč.

“Cítim sa naozaj nezaslúžene,” povedala Lansbury s odkazom na zlatú sošku Oscara, ktorú dostala.

Medzi jej ďalšie filmové úlohy patria “National Velvet” (1944), “The Dark At the Top of the Stairs” (1960), “Bedknobs and Broomsticks” (1971) a “The Mirror Crack’d” (1980).

Lansbury získala päť cien Tony za broadwayské výkony v úlohách pôvodnej “Mame”, matky Gypsy Rose Leeovej Mama Rose v “Gypsy”, pekárky ľudských mäsových koláčov v “Sweeney Todd”, grófky Aurélie v “Drahom svete” a jasnovidky Madame Arcatiovej v “Blithe Spirit”.

Lansbury si udržiavala vyčerpávajúci herecký program až do svojich 80 rokov a v roku 2012 sa objavila na Broadwayi v hre “The Best Man” s osemdesiatnikom Jamesom Earlom Jonesom.

Lansbury dosiahla svoje najširšie publikum v seriáli “Murder, She Wrote” ako učiteľka angličtiny na dôchodku, ktorá sa stala spisovateľkou záhad Jessicou Fletcherovou, ktorá sa týždeň čo týždeň ocitala na mieste vraždy. Seriál, ktorý sa vysielal v rokoch 1984 až 1996, jej priniesol 11 z 18 nominácií na cenu Emmy. Emmy však nikdy nezískala.

Lansburyová povedala, že najradšej hrala hnidopichov, ako napríklad zlomyseľnú Eleanor Iselinovú, ktorá ťahá za páky svojho syna – vraha s vymytým mozgom vo filme “Mandžuský kandidát”.

“Nie je nad dobrú zloduchku,” povedala. “Môžete ísť do mesta a prehrýzť veľké kusy scenérie.”

Táto úloha priniesla Lansburyovej najlepšie recenzie v jej kariére. “Od čias najväčšej slávy Bette Davisovej tu nebola herečka s takým rozsahom a úspechom,” napísal kritik David Shipman.

Lansburyová sa narodila v Londýne v roku 1925 a v roku 1940 odišla do Spojených štátov, aby sa vyhla vojne spolu so svojou matkou, herečkou Moynou McGillovou, ktorá účinkovala vo viacerých hollywoodskych filmoch.

Lansburyová vyštudovala herectvo a jej filmová kariéra sa rýchlo rozbehla. Mala zmluvu s MGM jej prvé tri filmy boli “Gaslight”, “National Velvet”, v ktorom hrala staršiu sestru Elizabeth Taylor, a “The Picture of Dorian Gray”.

Konkurencia ostatných hviezdičiek MGM však Lansbury zanechala v menších úlohách vo filmoch ako “The Harvey Girls” (1946), “The Three Musketeers” (1948) a “Samson and Delilah” (1949).

V roku 1957, po sérii nízkorozpočtových filmov a voľne, aby mohla mať deti, hrala na Broadwayi v “Hotel Paradiso” s Burtom Lahrom, čo omladilo jej kariéru.

Po návrate k filmu zožala potlesk ako milenka Orsona Wellesa vo filme “Dlhé horúce leto” (1958), priateľka Roberta Prestona vo filme “Tma na vrchu schodov” (1960), matka Elvisa Presleyho vo filme “Modrý Havaj” (1961) a matka Warrena Beattyho vo filme “Všetko padá” (1962).”

V roku 1966 sa stala kráľovnou Broadwaya vo filme “Mame”. Vysoké ocenenie si vyslúžila aj v hrách “Drahý svet”, “Cigán” a “Sweeney Todd”.

Lansbury vystupovala aj na divadelných doskách v Anglicku a potom sa vrátila k filmom ako “Smrť na Níle” (1978), “Dáma mizne” (1979) a “Rozbité zrkadlo” (1980), v ktorom hrala starú pannu Agathy Christie, slečnu Marplovú, a k filmovému muzikálu “Piráti z Penzance” (1983).

Lansbury, ktorá žila v Los Angeles, sa v roku 1945 vydala za herca Richarda Cromwella, ale zväzok vydržal necelý rok. V roku 1949 sa vydala za Petra Shawa, ktorý sa stal jej manažérom a otcom jej syna Anthonyho a dcéry Deirdre. Shaw zomrel v roku 2003.

zdroj: reuters.com

 

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…