Zomrel Jean-Luc Godard, vedúca osobnosť francúzskej novej vlny. Mal 91 rokov. Ako prvé o tom informovali francúzske noviny Liberation, ktorým to potvrdil zdroj blízky filmovému tvorcovi.

Godard, známy predovšetkým svojou radikálnou a politicky orientovanou tvorbou, patril medzi najuznávanejších režisérov svojej generácie vďaka klasickým filmom ako Bez dychu (À bout de souffle), ktorý ho v roku 1960 katapultoval na svetovú scénu. Film vznikol podľa predlohy jeho súčasníka a bývalého priateľa Françoisa Truffauta a sledoval príbeh mladej Američanky v Paríži, ktorú hrala hollywoodska hviezda Jean Seberg, a jej osudového romániku s mladým rebelom na úteku, ktorého hral Jean-Paul Belmondo.

Godard sa narodil v roku 1930 v Paríži, vyrastal a chodil do školy v Nyone vo Švajčiarsku. Po návrate do Paríža po skončení školy v roku 1949 našiel Godard zázemie v rodiacej sa skupine mladých filmových kritikov v mestských filmových kluboch. Godard začal písať do nových filmových časopisov vrátane časopisu Cahiers du Cinema, ktorý čoskoro začal vychádzať pod vedením Andre Bazina.

Godard je známy najmä vďaka svojim zásadným dielam zo 60. rokov vrátane filmu Le Petit Soldat, ktorý bol zakázaný až do roku 1963 a v ktorom hrala režisérova budúca manželka Anna Karina. Godard bol s Karinou ženatý v rokoch 1961 až 1965. Práve s Karinou si Godard užil niektoré zo svojich najpamätnejších filmových spoluprác, napríklad vo filmoch Vivre sa vie (1962), Bande à part (1964) a Pierrot le Fou (1965).

zdroj: deadline.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…