Robert Blake, umelec ocenený cenou Emmy, ktorý sa stal známym, keď ho súdili a oslobodili v prípade vraždy jeho manželky, zomrel vo štvrtok vo veku 89 rokov.

Vo vyhlásení vydanom v mene jeho netere Noreen Austinovej sa uvádza, že Blake zomrel na srdcovú chorobu obklopený rodinou doma v Los Angeles.

Blake, hviezda televízneho seriálu zo 70. rokov “Baretta”, kedysi dúfal v návrat, ale nikdy sa nezotavil z dlhého utrpenia, ktoré sa začalo zastrelením jeho manželky Bonny Lee Bakleyovej pred reštauráciou v Studio City 4. mája 2001. Príbeh ich podivného manželstva, dieťaťa, ktoré sa z neho narodilo, a jeho násilného konca bol hollywoodskou tragédiou, ktorá sa odohrala na súde.

Blake, ktorý bol kedysi oslavovaný ako jeden z najlepších hercov svojej generácie, sa stal známejším ako stredobod skutočného súdneho procesu o vražde, príbehu bizarnejšieho ako všetky ostatné, v ktorých hral. Mnohí si ho nepamätali ako drsnú tmavovlasú hviezdu filmu Baretta, ale ako prízračného bielovlasého obžalovaného z vraždy.

V rozhovore pre agentúru Associated Press v roku 2002, keď bol vo väzení a čakal na súdny proces, si sťažoval na zmenu svojho postavenia u fanúšikov v celej krajine: “Bolelo to, pretože Amerika je jediná rodina, ktorú som mal.”

Bol neoblomný, že svoju manželku nezabil, a porota ho nakoniec oslobodila. Civilná porota ho však uznala zodpovedným za jej smrť a nariadila mu zaplatiť Bakleyovej rodine 30 miliónov dolárov, čo ho poslalo do konkurzu. Dcéru, ktorú mal s Bakleyovou, Rose Lenore, vychovávali iní príbuzní a roky sa s Blakeom nestretávala, až kým sa v roku 2019 nerozprávali. Pre časopis People povedala, že ho volala “Robert”, nie “otec”.

Bol to neslávny koniec života, ktorý od detstva prežíval v centre pozornosti. V mladosti hral v komédiách “Our Gang” a účinkoval vo filmovej klasike “Poklad na Sierra Madre”. V dospelosti ho ocenili za stvárnenie skutočného vraha Perryho Smitha vo filme podľa skutočného kriminálneho bestselleru Trumana Capoteho “In Cold Blood”.

Jeho kariéra vyvrcholila v televíznom policajnom seriáli “Baretta” z rokov 1975 – 1978. Hral v ňom detektíva, ktorý nosil na ramene domáceho miláčika kakadu a rád sa maskoval. Bol typickým predstaviteľom jeho špecializácie, stvárňoval drsných chlapov s mäkkým srdcom a jeho charakteristickou líniou: Často sa citoval výrok: “Nerob zločin, ak nemôžeš sedieť”.

Blake získal v roku 1975 za stvárnenie Tonyho Baretta cenu Emmy, hoci v zákulisí seriálu sa strhli spory týkajúce sa temperamentnej hviezdy. Získal si povesť jedného z najlepších hollywoodskych hercov, ale jedného z najťažších na prácu. Neskôr priznal, že na začiatku svojho života bojoval so závislosťou od alkoholu a drog.

V roku 1993 získal Blake ďalšiu cenu Emmy za titulnú postavu vo filme Súdny deň: Príbeh Johna Lista, kde stvárnil jemného, cirkevne založeného muža, ktorý zavraždil svoju manželku a tri deti.

Blakeova kariéra sa spomalila dávno pred súdnym procesom. Po polovici 80. rokov sa na plátne objavil len niekoľkokrát; jeho posledným projektom bol film Davida Lyncha “Lost Highway”, uvedený v roku 1997. Podľa jeho netere Blake strávil posledné roky “užívaním si džezovej hudby, hraním na gitare, čítaním poézie a sledovaním mnohých filmov hollywoodskej klasiky”.

Narodil sa ako Michael James Gubitosi 18. septembra 1933 v Nutley v New Jersey. Jeho otec, taliansky prisťahovalec, a matka, talianska Američanka, chceli, aby ich tri deti uspeli v šoubiznise. Ako dvojročný Blake vystupoval s bratom a sestrou v rodinnom vaudeville s názvom “The Three Little Hillbillies”.

Keď sa rodičia presťahovali do Los Angeles, matka našla pre deti prácu ako filmový komparz a malého Mickeyho Gubitosiho si z davu vybrali producenti, ktorí ho obsadili do komédií “Our Gang”. V seriáli účinkoval päť rokov a zmenil si meno na Bobby Blake.

Ďalej spolupracoval s hollywoodskymi legendami, v roku 1946 si zahral mladého Johna Garfielda vo filme “Humoreska” a malého chlapca, ktorý predá Humphreymu Bogartovi rozhodujúci žreb v oscarovom filme “Poklad na Sierra Madre”.

V dospelosti získal vážne filmové úlohy. Najväčší prelom nastal v roku 1967 vo filme “In Cold Blood”. Neskôr nasledovali filmy ako “Povedz im, že je tu Willie Boy” a “Electra plachtí v modrom”.

V roku 1961 sa Blake oženil s herečkou Sondrou Kerrovou a mali dve deti, Noaha a Delinah. Rozviedli sa v roku 1983.

Osudové stretnutie s Bakleym sa uskutočnilo v roku 1999 v džezovom klube, kam chodil utiecť pred samotou.

“Bol som tu, mal som 67 alebo 68 rokov. Môj život bol pozastavený. Moja kariéra sa zastavila,” povedal v rozhovore pre agentúru AP. “Dlho som bol sám.”

Povedal, že nemal dôvod Bakleyovú nemilovať: “Vytiahla ma z tribúny a vrátila ma späť do arény. Mal som pre čo žiť.”

Keď Bakleyová porodila dievčatko, ako otca uviedla Christiana Branda – syna Marlona. Testy DNA však ukázali na Blakea.

Blake prvýkrát videl dievčatko, ktoré dostalo meno Rosie, keď malo dva mesiace, a stalo sa stredobodom jeho života. Kvôli dieťaťu sa oženil s Bakleyovou.

“Rosie je moja krv. Rosie ma volá,” povedal. “Nepochybujem o tom, že Rosie a ja spolu odídeme do západu slnka.”

Prokurátori by tvrdili, že plánoval Bakleyho zabiť, aby získal dieťa do výlučnej starostlivosti, a na túto prácu sa pokúšal najať nájomných vrahov. Dôkazy však boli zmätené a porota túto teóriu zamietla.

Poslednú noc, ktorú prežila, Blake a jeho 44-ročná manželka večerali v reštaurácii Vitello’s v susedstve. Tvrdil, že ju zastrelili, keď ju nechal v aute a vrátil sa do reštaurácie po pištoľ, ktorú tam nechtiac nechal. Polícia bola spočiatku bezradná a Blakea zatkli až rok po spáchaní zločinu.

Kedysi bohatý muž minul milióny na svoju obhajobu a skončil na sociálnom zabezpečení a dôchodku hereckej asociácie.

V rozhovore pre agentúru AP v roku 2006, rok po oslobodení, Blake povedal, že dúfa, že sa mu podarí obnoviť kariéru.

“Chcel by som podať svoj najlepší výkon,” povedal. “Chcel by som Rosie zanechať odkaz o tom, kto som. Ešte nie som pripravený na psa a rybársky prút. Chcel by som každý večer chodiť spať so zúfalstvom, že sa každé ráno zobudím a vytvorím nejaké kúzlo.”

zdroj: apnews.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…