Cormac McCarthy, uznávaný autor ‘The Road’ a ‘No Country for Old Men’, zomrel vo veku 89 rokov.

Cormac McCarthy, Pulitzerovou cenou ocenený spisovateľ, ktorý svojimi hustými a krehkými prózami čitateľov zaviedol od južných Appalachov po púštny juhozápad v románoch ako “The Road”, “Blood Meridian” a “All the Pretty Horses”, zomrel v utorok vo veku 89 rokov. Vydavateľstvo Alfred A. Knopf oznámilo, že McCarthy zomrel na prírodné príčiny vo svojom dome v Santa Fe, v Novom Mexiku.

McCarthy, ktorý vyrastal v Knoxville v Tennessee, bol porovnávaný s Williamom Faulknerom pre svoj rozsiahly, starozákonný štýl a vidiecke prostredie. McCarthyho témy, podobne ako Faulknerove, boli často temné a násilné a dramatizovali, ako minulosť prekonáva prítomnosť. Naprieč drsnými a nepriateľskými krajinami a zanedbanými pohraničnými komunitami umiestnil tulákov, zlodejov, prostitútky a starých, zlomených mužov, všetkých neschopných uniknúť osudom, ktoré pre nich boli určené ešte pred ich narodením.

McCarthyho vlastný príbeh bol jedným z oneskorených a pokračujúcich úspechov a popularity. Málo známy verejnosti vo veku 60 rokov, stal sa jedným z najuznávanejších a najúspešnejších spisovateľov krajiny, napriek tomu, že sa zriedka rozprával s tlačou. Komerčne sa presadil v roku 1992 s knihou “All the Pretty Horses” a v priebehu nasledujúcich 15 rokov získal Národnú knižnú cenu a Pulitzerovu cenu, bol hosťom v šou Oprah Winfreyovej a jeho román “No Country for Old Men” bol adaptovaný bratmi Coenovcami do filmu, ktorý získal Oscara.

Jeho román “The Road”, drsný príbeh o otcovi a synovi, ktorí blúdia po zničenej krajine, priniesol mu jeho najširšie publikum a najvyššie uznanie. Získal Pulitzerovu cenu za beletriu v roku 2007 a bol vybraný Oprah Winfreyovou pre jej knižný klub. Po “The Road” sa o McCarthyovi počas nasledujúcich 15 rokov málo hovorilo a predpokladalo sa, že jeho kariéra je ukončená.

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…