V tichu a pokoju opustil náš svet emeritný košický arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. Túto smutnú správu oznámila Košická arcidiecéza.

Alojz Tkáč sa narodil 2. marca 1934 v malej obci Ohradzany. Jeho cesta k duchovnému povolaniu začala v Humennom, kde absolvoval maturitu, a následne pokračovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po dvoch rokoch štúdia sa rozhodol pre zasvätený život a pokračoval vo svojom vzdelávaní na CMBF v Bratislave.

Svoju kňazskú cestu začal pod vedením biskupa Ambróza Lazíka, ktorý ho vysvätil 25. júna 1961. Nasledujúce dva roky slúžil ako kaplán v obci Zborov. Po dvojročnej vojenskej službe sa stal archivárom Biskupského úradu v Košiciach, kde pôsobil až do roku 1975. Po tomto období prešiel ťažkými časmi, keď mu bol odňatý štátny súhlas na vykonávanie kňazského povolania a musel sa preživovať ako vodič električky a lesný robotník.

Jeho vernosť a oddanosť však prevážili, a tak sa v roku 1983 stal správcom farnosti Červenica. O sedem rokov neskôr, 14. februára 1990, bol menovaný za biskupa a vysvätený v Košiciach o mesiac neskôr, 17. marca. V roku 1995 dosiahol vrchol svojej duchovnej cesty, keď ho menovali za košického arcibiskupa a metropolitu. Toto významné ocenenie mu odovzdal svätý Ján Pavol II. 2. júla 1995. O pätnásť rokov neskôr, v roku 2010, sa stal emeritným biskupom.

Mons. Alojz Tkáč nám odišiel, ale jeho pamiatka ostáva. Jeho životná cesta bola plná odhodlania a viery, a tak nech je nám všetkým inšpiráciou.

Zdroj: TK KBS

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…