Vo veku 86 rokov zomrel po dlhej chorobe bývalý československý krasokorčuliar Karol Divín, strieborný medailista zo ZOH 1960 v Squaw Valley.

Vždy, keď štartoval pod piatimi kruhmi, bojoval o prvé miesto. Nakoniec si zo Squaw Valley 1960 odnieslol striebornú medailu. K olympijskému striebru však pridal aj striebro a bronz z majstrovstiev sveta a osem cenných kovov z majstrovstiev Európy vrátane dvoch triumfov. Krasokorčuliar Karol Divín zomrel v stredu 6. apríla 2022 po dlhej chorobe vo veku 86 rokov.

Divína viedol ku krasokorčuľovaniu jeho otec od malička. Zlomom jeho seniorskej kariéry boli Majstrovstvá Európy 1957 vo Viedni. V povinných cvikoch skončil tretí, ale vďaka najlepšej voľnej jazde získal celkové druhé miesto. V nasledujúcich dvoch rokoch Divín získal titul majstra Európy (1958, 1959).

Na sústredení pred zimnými olympijskými hrami v roku 1960 vo Vysokých Tatrách si natrhol svalový úpon na nohe a Majstrovstiev Európy 1960 sa nezúčastnil. Hrozilo, že sa nezúčastní ani Zimných olympijských hier 1960 v americkom Squaw Valley. Napriek zraneniu mu československí funkcionári dovolili štartovať po tom, čo sľúbil, že súťaž za každých okolností dokončí.Olympiádu napriek veľkým bolestiam absolvoval a získal striebornú medailu. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý získal medailu v individuálnej disciplíne na zimných olympijských hrách.

Vo vrcholnej forme sa Divín predviedol v roku 1962 na majstrovstvách Európy v Ženeve a taktiež na domácich majstrovstvách sveta v Prahe, kde získal strieborné medaily.

V roku 1963 skončil na majstrovstvách sveta štvrtý. Svoju medailovú bilanciu Divín ešte rozšíril v roku 1964, kedy získal bronzovú medailu na majstrovstvách Európy a na majstrovstvách sveta. Svoju úspešnú krasokorčuliarsku kariéru Divín ukončil na svojej tretej zimnej olympiáde – na Zimných olympijských hrách v Innsbrucku výborným štvrtým miestom.

Divín sa po skončení aktívnej kariéry stal krasokorčuliarskym trénerom. Spočiatku pôsobil vo Fínsku a Kanade, neskôr v Brne a od roku 1986 opäť v Kanade. Okrem iných bol spolutrénerom kanadského špičkového krasokorčuliara, majstra sveta z roku 1987 Briana Orsera. V súčasnosti sa spolupodieľal na príprave českého reprezentanta Michala Březinu.

zdroj: wikipedia

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…