Zomrel Angelo Badalamenti, hudobný skladateľ, ktorý je známy najmä ako autor nadpozemskej hudby k mnohým filmom Davida Lyncha, od “Blue Velvet” a “Twin Peaks” až po “Mulholland Drive”. Mal 85 rokov.

Zomrel v nedeľu prirodzenou smrťou, uviedla jeho rodina vo vyhlásení.

Badalamenti sa narodil v Brooklyne v marci 1937 otcovi, majiteľovi rybieho trhu s hudobným vzdelaním (hráč na bicie nástroje na Sicílii), vyrastal s rodinou pri talianskej opere, v ôsmich rokoch začal chodiť na hodiny klavíra a na Manhattan School of Music získal bakalársky a magisterský titul. Počas leta hrával na klavíri v strediskách v Catskills pre súbory z Borscht Belt.

Po skončení vysokej školy učil na strednej škole. Pre svojich žiakov zložil vianočnú koledu, ktorá sa dostala do vysielania PBS a v podstate odštartovala jeho kariéru v zábavnom priemysle, kde napísal piesne pre Ninu Simone (“Another Spring”) a Nancy Wilson (“Face It Girl, It’s Over”). Napísal tiež piesne pre filmy ako “Gordonova vojna” a “Zákon a neporiadok”, ale jeho veľký zlom prišiel v roku 1986, keď ho vďaka sérii kontaktov z branže, počnúc manažérom jednotky Petrom Runfolom, požiadali, aby pomohol Isabelle Rossellini naspievať “Blue Velvet” pre Lynchov kultový film.

“Nakrúcali v Severnej Karolíne, a tak ma tam priviezli, aby som sa stretol s Isabellou a zistil, čo by som mohol urobiť. Keď som tam prišiel, išli sme do malej miestnosti, kde sme boli len Isabella, ja a klavír. Pracoval som s ňou dve alebo tri hodiny v kuse, až kým sme nezískali dobrý záber na malý magnetofón,” povedal v rozhovore pre Culture.org. “David natáčal poslednú scénu. Priniesli sme mu kazetu. Nasadil si slúchadlá a hneď povedal: ‘To je ono! To je peachy keen!” Musel som sa spýtať producenta, čo znamená “peachy keen”.”

Nakoniec napísal aj pieseň “Mysteries of Love” a našiel Julee Cruise, ktorá zomrela začiatkom tohto roka, aby ju naspievala, čím sa začala dlhá spolupráca medzi týmto triom, ktorá sa pretiahla až do Lynchovho zásadného seriálu “Twin Peaks”.

“David cítil, že hudba k seriálu ‘Twin Peaks’ bude musieť obsiahnuť veľa oblastí, širokú škálu nálad: smútok, vášeň, extázu, lásku, nehu a násilie. Chcel, aby hudba bola temná a abstraktná,” povedal. “Žiadal odo mňa hudbu, ktorá by ľuďom trhala srdcia.”

Badalamenti spolupracoval aj s ďalšími režisérmi, vrátane Jane Campion (“Svätý dym!”), Dannyho Boyla (“Pláž”) Paula Schradera (“Útecha cudzincov”) a Waltera Sallesa (“Temná voda”). Napísal tiež tému pochodne “The Flaming Arrow” pre letné olympijské hry v Barcelone v roku 1992 a tému pre film “Inside the Actors Studio”. Nad všetkými sa však vznáša jeho práca s Lynchom, ktorá by zahŕňala “The Straight Story”, “Twin Peaks: “Fire Walk With Me”, “Lost Highway” a “Mulholland Drive”.

“Má takú hudobnú dušu a melódie sa v ňom vždy vznášajú,” povedal Lynch v roku 1990 pre časopis People. “V hudbe cítim náladu scény a jedna vec pomáha druhej, a obe sa jednoducho začnú šplhať.”

Badalamenti si uplatnil aj svoje herecké schopnosti v pamätnej scéne vo filme Mulholland Drive, kde hrá gangstra, ktorý si veľmi potrpí na espresso.

Pokiaľ ide o to, ako pristupoval k svojim partitúram, povedal, že vždy slúžil režisérovej vízii.

“Niekedy chcete, aby hudba išla ruka v ruke s tým, čo sa deje na plátne. Inokedy sa mi páči myšlienka, že hudba ide proti tomu, čo sa deje – to je často chladnejší spôsob,” povedal v roku 2011 pre NME.

“Keď skladám soundtrack, vždy mám pre režiséra jednu hlavnú otázku: Čo chcete, aby diváci cítili? Chcete ich vystrašiť? Majú sa krútiť na sedadle? Cítiť sa krásne? A to, ako na túto otázku odpovedia, mi dáva podnety na prácu. Prekladám ich slová do hudby.”

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…