V nedeľu ráno zomrela vo veku 78 rokov herečka Marie Durnová.

Činohra Národného divadla v Brne o tom informovala na svojom facebookovom profile. Herečka hrala divadelné aj filmové úlohy. V Národnom divadle Brno stvárnila napríklad vojvodkyňu z Yorku v Richardovi III. Jej poslednou filmovou úlohou bola rozprávka Najväčší dar.

“S ľútosťou oznamujeme, že dnes ráno zomrela Marie Durnová. Skvelá herečka s veľkým srdcom. Babička v Jiráskovej Lucerne, babička Emília v Stoppardovom Leopoldstadte, Magdaléna v Topolovom Odsunu duší,” píše sa v príspevku na sociálnej sieti.

Marie Durnová sa narodila 24. júla 1943 v Brne. V roku 1960, ako uvádza jej životopis na webovej stránke Národného divadla v Brne, nebola prijatá na Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU) a nastúpila do pražského Divadla Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé) ako elévka, kde strávila dve sezóny.

Potom sa vrátila do Brna, kde odmietla ponuku študovať na JAMU a pracovala v Divadle bratov Mrštíkovcov. Stvárnila tu napríklad Terezku v Tylovej Lesnej panej alebo Kandidu v Goldoniho komédii Vejár. Z Brna odišla do F. X. Šalda v Liberci, než ju Jan Schmidt vzal do Štúdia Ypsilon, kde Durnová pracovala takmer dve desaťročia. Okrem iného hrala Julinku v Schmidtovej Trinástich vôňach, Annu Máriu v Stelzigovi kováčovi Václava Kaplického a čarodejnicu v Macbethovi.

Medzitým hrala aj Irinu v Troch sestrách v Divadle za branou v legendárnej inscenácii Otomara Krejčího. Po Nežnej revolúcii pôsobila v Činohernom štúdiu Ústí nad Labem a v Divadle ABC a v roku 2000 absolvovala Katedru autorskej tvorby a pedagogiky na DAMU. Do Mahenovej činohry nastúpila v roku 2006 ako Matka Kuráž v inscenácii Matka Kuráž a jej deti. V Národnom divadle Brno stvárnila napríklad vojvodkyňu z Yorku v Richardovi III, Ľudmilu Karáskovú v adaptácii románu Hana či Magdalénu v Topolovom monodráme Sťahovanie duší.

Zahrala si aj niekoľko filmových a seriálových úloh. Diváci ju môžu vidieť napríklad vo filmoch Skalpel, prosím, Počatie môjho mladšieho brata alebo Sedem hladných. Naposledy si zahrala v celovečernej rozprávke Najväčší dar.

zdroj: Činohra NdB

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…