V nedeľu ráno zomrela vo veku 78 rokov herečka Marie Durnová.

Činohra Národného divadla v Brne o tom informovala na svojom facebookovom profile. Herečka hrala divadelné aj filmové úlohy. V Národnom divadle Brno stvárnila napríklad vojvodkyňu z Yorku v Richardovi III. Jej poslednou filmovou úlohou bola rozprávka Najväčší dar.

“S ľútosťou oznamujeme, že dnes ráno zomrela Marie Durnová. Skvelá herečka s veľkým srdcom. Babička v Jiráskovej Lucerne, babička Emília v Stoppardovom Leopoldstadte, Magdaléna v Topolovom Odsunu duší,” píše sa v príspevku na sociálnej sieti.

Marie Durnová sa narodila 24. júla 1943 v Brne. V roku 1960, ako uvádza jej životopis na webovej stránke Národného divadla v Brne, nebola prijatá na Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU) a nastúpila do pražského Divadla Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé) ako elévka, kde strávila dve sezóny.

Potom sa vrátila do Brna, kde odmietla ponuku študovať na JAMU a pracovala v Divadle bratov Mrštíkovcov. Stvárnila tu napríklad Terezku v Tylovej Lesnej panej alebo Kandidu v Goldoniho komédii Vejár. Z Brna odišla do F. X. Šalda v Liberci, než ju Jan Schmidt vzal do Štúdia Ypsilon, kde Durnová pracovala takmer dve desaťročia. Okrem iného hrala Julinku v Schmidtovej Trinástich vôňach, Annu Máriu v Stelzigovi kováčovi Václava Kaplického a čarodejnicu v Macbethovi.

Medzitým hrala aj Irinu v Troch sestrách v Divadle za branou v legendárnej inscenácii Otomara Krejčího. Po Nežnej revolúcii pôsobila v Činohernom štúdiu Ústí nad Labem a v Divadle ABC a v roku 2000 absolvovala Katedru autorskej tvorby a pedagogiky na DAMU. Do Mahenovej činohry nastúpila v roku 2006 ako Matka Kuráž v inscenácii Matka Kuráž a jej deti. V Národnom divadle Brno stvárnila napríklad vojvodkyňu z Yorku v Richardovi III, Ľudmilu Karáskovú v adaptácii románu Hana či Magdalénu v Topolovom monodráme Sťahovanie duší.

Zahrala si aj niekoľko filmových a seriálových úloh. Diváci ju môžu vidieť napríklad vo filmoch Skalpel, prosím, Počatie môjho mladšieho brata alebo Sedem hladných. Naposledy si zahrala v celovečernej rozprávke Najväčší dar.

zdroj: Činohra NdB

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

Filmový svet zasiahla ŠOKUJÚCA správa: 67-ročný známy herec zomrel pri autonehode!

Leslie Jordan, obľúbený komik a herec známy zo seriálu Will a Grace,…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 80 rokov zomrel spevák legendárnej skupiny, ktorej hity poznajú všetci!

Zomrel populárny taliansky spevák Franco Gatti, zakladajúci člen legendárnej popovej skupiny Ricchi…