Významný slovenský scénograf, výtvarník a pedagóg Ján Zavarský zomrel v nedeľu 29. mája vo veku 73 rokov. Vytvoril stovky scénografií na Slovensku, v Česku i v zahraničí, za mnohé z nich získal ocenenia. O jeho úmrtí informovalo Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde Zavarský pôsobil takmer 40 rokov ako interný scénograf a istý čas aj ako umelecký šéf.

“So zármutkom sme prijali správu o smrti významného scénografa, výtvarníka, dizajnéra a pedagóga Jána Zavarského, ktorý nás navždy opustil v nedeľu 29. mája 2022 vo veku 73 rokov. Česť jeho pamiatke!

Posledná rozlúčka bude v bratislavskom krematóriu vo štvrtok 2. júna 2O22 o 11.00 hod.
(* 31. júl 1948, Banská Bystrica † 29. máj 2022, Bratislava)

Jána Zavarského charakterizovala univerzálna schopnosť spolupracovať s rozmanitými divadelnými telesami bez ohľadu na to, či sú založené na ochotníckom alebo profesionálnom základe, formovať bábkové i činoherné scény, pracovať na klasickom javisku i v netradičnom priestore. Bol jedným z predstaviteľov akčnej scénografie, ktorú pretváral na vlastný spôsob. Jeho tvorbu charakterizoval prvok prekvapenia, ktorý musí scéna obsahovať. Scénografická tvorba Jána Zavarského prešla viacerými štádiami vývinu – od minimalizmu cez návrat ku klasickým scénickým princípom až po výraznú hru svetla a farieb. Tieto inscenácie sa do pamäti diváka zapisovali vycibrenou estetikou a kultivovanosťou tvaru. V rokoch 1981 až 1999 pravidelne tvoril s režisérom Petrom Scherhauferom v Divadle Husa na provázku v Brne. V roku 1979 nastúpil ako scénograf do Divadla pre deti a mládež v Trnave (dnešné Divadlo Jána Palárika), v ktorom ako umelecký šéf súboru pôsobil do roku 2018. Ján Zavarský vytvoril takmer 500 scén pre operné, činoherné a bábkové divadlá na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku a v USA. Zúčastnil sa na mnohých výstavách a súťažiach doma i v zahraničí a je držiteľom niekoľkých významných ocenení za scénografickú tvorbu. Získal Zlatú medailu za scénu k inscenácii Plánka v Divadle Andreja Bagara v Nitre na Trienále scénografie v Novom Sade v roku 2001 a Zlatú masku za scénu k inscenácii Cyrk Dekameron v divadle Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biala, Poľsko) v roku 2003. Okrem scénografie sa venoval aj grafickému dizajnu, voľnej tvorbe a architektúre.” informovali o tom pracovníci Divadelného ústavu.

zdroj:Divadelný ústav

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…