Čísla sú vážne, situácia na Slovensku sa v uplynulých dňoch výrazne epidemiologicky zhoršila, povedal na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí a spolu s premiérom Igorom Matovičom, hlavným hygienikom a ministrom dopravy predstavili plán opatrení.

Nejde o klasický lockdown, ale opatrenia sa sprísňujú. Zatváranie bude prichádzať postupne. Minister zdravotníctva povedal, že opatrenia by sme mali prijať hneď, ale treba čas na prípravu.

Jedlo len so sebou

Od 11. decembra sa zatvoria terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky a od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii k sprísneným opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu pandémie ochorenia COVID-19.

Hlavný hygienik v súvislosti s reštrikčným opatrením, ktoré sa týka gastroprevádzok, uviedol, že k opatreniu pristupujú, pretože ide o veľké epidemiologické riziko. “Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané,” upozornil. Zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

Oznámil tiež, že ešte v stredu má byť vydaná úradom verejného zdravotníctva vyhláška týkajúca sa ďalších opatrení, napríklad v lyžiarskych strediskách. Návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. “Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov,” dodal Mikas

Vyzval, aby ľudia nechodili na trhy

V ďalšej vyhláške ÚVZ sformulujú aj podmienky týkajúce sa obmedzenia prevádzok. Otvorené majú byť len tie, ktoré sú nevyhnutné pre život. Od 21. decembra budú mať tiež deti prázdniny. “Sľubujeme si od týchto opatrení zníženie mobility,” povedal Mikas

Hlavný hygienik tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy, ako miesto predstavujúce zvýšené riziko stretávania sa osôb a šírenia nového koronavírusu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že v nemocniciach pribúdajú pacienti s ochorením COVID-19. Obsadených je už viac ako polovica reprofilizovaných lôžok. Zároveň je pre koronavírus doma viac ako 2200 zdravotníkov. Všetkých vyzval na dodržiavanie základných protiepidemických opatrení, teda umývanie rúk, nosenie rúšok a dodržiavanie odstupov. Apeluje, aby sa ľudia nepridávali k tým, ktorí opatrenia nedodržiavajú.

Predseda vlády Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister dopravy Andrej Doležal a hlavný hygienik SR Ján Mikas by na tlačovej konferencii oznámili nové protiepidemické opatrenia.

Igor Matovič tvrdí, že prehral boj s prezidentkou o použitie plošného testovania ako alternatívy k lockdownu. „Priznávam prehru,“ vyhlásil premiér. Kritizuje Zuzanu Čaputovú, že vyzývala na dobrovoľné testovanie.
Tvrdí, že jeho cesta bola „menej bolestivá“ pre ľudí aj pre ekonomiku. „Pôjdeme cestou, ktorú zastávala autorita štátu, prvý ústavný činiteľ,“ povedal Matovič.

Lockdown bude trvať v každom okrese minimálne tri týždne. „Ak budeme mať pod kontrolou situáciu v nemocniciach, postupne podľa incidencie v danom okrese, ich budeme otvárať,“ hovorí premiér. Cieľ je podľa Igora Matoviča taký, že okresy sa budú otvárať postupne a nie naraz.

Počas lockdownu a sviatkov nebude obmedzená mobilita medzi okresmi. Lockdown bude trvať v každom okrese minimálne tri týždne. „Ak budeme mať pod kontrolou situáciu v nemocniciach, postupne podľa incidencie v danom okrese, ich budeme otvárať,“ hovorí Igor Matovič.
Okresy sa teda budú otvárať postupne a nie naraz.

Kostoly ostanú aj počas lockdownu otvorené, budú pre nich platiť pravidlá ako doteraz. Hlavný hygienik Ján Mikas hovorí, že ešte pred Vianocami budú rokovať s cirkvami, aby dodržiavali povolené limity počas omší.

Podľa premiéra Igora Matoviča by sme potrebovali testovať „výrazne viac“. Povedal, že stále očakáva od ministerstva hospodárstva Richarda Sulíka, že obstará testy.
„Je to mimoriadne nezodpovedné v tejto chvíli,“ hovorí Matovič a vyzval Sulíka, aby si uvedomil, že ide o zdravie a životy.

Minister Krajčí predstavil niekoľko opatrení, ktoré začnú platiť už 11. decembra:

od 11. decembra – zatvorenie terás reštaurácií – jedlo so sebou zostáva zachované

od 14. decembra – sprísnenie podmienok prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek – bude sa vyžadovať test nie starší ako 72 hodín

od 21. decembra – školské prázdniny a zatvorenie obchodov – (okrem nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb) opatrenie platné minimálne 3 týždne

od 28. decembra – pravidelné testovanie zamestnancov podnikov – nad 500 zamestnancov

Článok budeme aktualizovať!

zdroj: webnoviny.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…