MIMORIADNE

Očkovanie osôb najviac ohrozených novým koronavírusom by sa mohlo urýchliť.

Očkovanie ľudí, ktorí sú najviac ohrození ochorením COVID-19, by sa malo urýchliť. Zabezpečiť by to mala aktualizácia vyhlášky týkajúcej sa vakcinácie, ktorá by do platnosti mohla vstúpiť od 1. mája. Umožniť by mala priorizáciu ťažko a stredne ťažko chronicky chorých pacientov či osobu sprevádzajúcu na očkovanie seniora staršieho ako 70 rokov. TASR o tom v pondelok informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Rezort zdravotníctva zároveň prosí občanov, aby sa aktuálne nedožadovali očkovania ako sprievod vo vakcinačných centrách, pretože to bude možné až po tom, ako vyhláška vstúpi do účinnosti. „Vakcinačné centrá zatiaľ nie sú oprávnené takéto osoby zaočkovať,“ povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Ako MZ SR uviedlo, po úprave vyhlášky by mali byť priorizovaní chronicky chorí pacienti so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, ktorí budú zaradení za osoby s vekom nad 70 rokov. Do jednej fázy s osobami staršími ako 60 rokov sa zaradia osoby so stredne závažnou chorobou zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Záujemcovia budú očkovaní vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo od spoločnosti Moderna. V prípade, že záujemca o očkovanie dostane termín na inú vakcínu, než je určená pre tieto kategórie, mal by kontaktovať zdravotnú poisťovňu.

Zoznamy poistencov s chronickými ochoreniami vedú zdravotné poisťovne. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že záujemca o očkovanie sa zaregistruje na stránke www.korona.gov.sk ako chronicky chorý pacient. Systém spáruje údaje z registračného formulára a zdravotnej poisťovne. Po otvorení kapacít budú termíny najprv pridelené záujemcom nad 70 rokov, následne sa pridelia voľné termíny pacientom so závažnými chronickými ochoreniami a v ďalšom kroku sa pridelia voľné termíny záujemcom, ktorí sú starší ako 60 rokov a tiež pacientom so stredne závažnou chorobou.

Ľudia nad 60 rokov s problémom absolvovať očkovanie podľa nastavených pravidiel môžu využiť špeciálne výjazdové očkovacie jednotky. Ich evidenciu v spolupráci s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zabezpečí na regionálnej úrovni príslušný samosprávny kraj.

S cieľom urýchliť proces očkovania medzi najstaršou časťou populácie sa podľa Eliášovej v návrhu vyhlášky počíta s tým, aby so seniorom starším ako 70 rokov mohla byť zaočkovaná aj sprevádzajúca osoba v rámci poradia spolu s osobou, ktorú sprevádza na očkovanie. Seniora bude môcť na očkovanie sprevádzať len jedna osoba a týkať sa bude len tých osôb nad 70 rokov, ktoré ešte nedostali prvú dávku vakcíny, teda nových registrácií.

Registračný formulár sa podľa MZ SR aktuálne technicky upravuje. Pri prideľovaní termínov na očkovanie sa bude zohľadňovať vek. Starší záujemcovia budú mať vždy prednosť pred mladšími, tvrdí rezort zdravotníctva. V prípade sprievodu sa bude zohľadňovať vek seniora.

zdroj: TASR

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…