pozor
pozor

V chorvatskej nemocnici v meste Záhreb hospitalizovali pacienta so závažnou chorobou, ktorá sa vyskytuje hlavne v tropických oblastiach, najmä v tých s nižším hygienickým štandardom.

Choroba sa prenáša fekálno-orálnou cestou, najčastejšie kontaminovanou vodou alebo potravinami. Ide o brušný týfus, chorobu, ktorá sa šíri hlavne v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom.

Brušný týfus, tiež známy ako choroba špinavých rúk, sa objavil aj v Chorvátsku, ktoré je veľmi obľúbenou turistickou destináciou medzi Čechmi. Pacienta s touto chorobou hospitalizovali na infekčnej klinike v chorvátskom Záhrebe. Podľa denníka Jutarnji list sa pravdepodobne nakazil v zahraničí.

Nákazu potvrdila aj nemocnica Dr. Fran Mihaljeviče, kde je pacient hospitalizovaný. Vedenie kliniky zdôraznilo, že na svete je stále veľa krajín, kde sa brušný týfus pomerne bežne šíri. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu sú časté prípady hlásené napríklad zo Srí Lanky, Nepálu, Indie a ďalších často obľúbených turistických destinácií.

Lekári preto ľuďom odporúčajú, aby sa pred cestou do krajín s nižším hygienickým štandardom dali očkovať.

Dôležité je dodržiavať aj ďalšie preventívne opatrenia. Medzi ne patrí napríklad zvýšená osobná hygiena a konzumácia iba pitnej vody, ktorú je vhodné používať napríklad aj pri umývaní ovocia alebo príprave šalátu a podobne. Nebezpečné môžu byť aj ľadové kocky pripravené zo závadnej vody. V exotických destináciách sa potom neodporúča používať vodu z vodovodu ani na čistenie zubov. Voda totiž prenáša baktériu Salmonella typhi, ktorá chorobu spôsobuje.

Rovnakoako pri iných infekčných chorobách je dôležité chorobu včas diagnostikovať. Hlavnými príznakmi sú horúčka, hnačka a vracanie. Často je sprevádzané aj bolesťou hlavy, brucha, suchým kašľom, nechutenstvou alebo malátnosťou a choroba je často sprevádzaná vyrážkou na trupe a zväčšením pečene.

 

zdroj: jutarnji.hr

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…