Stále častejšie môžete naraziť aj v Chorvátsku na smrteľne jedovatú čiernu vdovu. Jej jed spôsobuje ťažkú otravu.
Pavúky bežne označované ako čierne vdovy patria do rodu snovačov (Latrodectus), ktorý zahŕňa 34 rôznych druhov žijúcich na všetkých kontinentoch. Európskym zástupcom čiernych vdov je snovač jedovatý (Latrodectus tredecimguttatus), na ktorého môžete naraziť v Chorvátsku a Taliansku a výnimočne už aj u nás. Hoci to nie je ich prirodzeným zvykom, čierne vdovy sa čoraz častejšie objavujú v blízkosti ľudských obydlí a výnimočne vniknú priamo do bytu. Táto čierna vdova vyľakala obyvateľku chorvátskeho ostrova Rab ležiaceho v severnom Jadrane. Video natočila čitateľka chorvátskeho serveru 24 Sata, podľa nej sú čierne vdovy na ostrove bežné, ale doteraz sa ľudským obydliam vyhýbali. V posledných mesiacoch sa však typicky sfarbení pavúci objavujú nielen pred vchodovými dverami, ale priamo v izbách.
Čiernu vdovu spoznáte podľa nápadne veľkého čierneho zadočku (abdomen), na ktorom sú jasne viditeľné červené škvrny. Loví pomocou pavučín o priemere 30-40 cm, ktoré si stavia nízko nad zemou napríklad v hromade dreva, v hustých kríkoch alebo pod kameňmi a balvanmi. Pavučina je veľmi silná, takže do nej okrem hmyzu zapadnú aj hady, jašterice alebo myši.
Na usmrtenie koristi používa čierna vdova veľmi silný jed, ktorý do tela obete vstrekuje pomocou klepítok (chelicery), do ktorých ústia jedové žľazy. Obsahujú maximálne pol miligramu lepkavého jedu, jeho hlavnou súčasťou je latrotoxin, ktorý pôsobí ako silný neurotoxin. Ako prebieha otrava Uhryznutie čiernou vdovou pocítite ako bodnutie špendlíkom, už za niekoľko minút sa v postihnutej oblasti objaví bolestivý opuch veľký až 15 cm a o niekoľko desiatok minút neskôr pocítite svalové kŕče. Bolest sa postupne rozšíri do veľkých svalových skupín a môže sa objaviť zvýšený tlak, zrýchlený tep, horúčka a ojedinele aj nekontrolovaná erekcia.
Hoci sa jed snovača jedovatého považuje za oveľa silnejší než jed škorpióna alebo kobry, drvivá väčšina prípadov uhryznutia má šťastný koniec. Z 2500 prípadov, ktoré ročne zaznamenajú v Spojených štátoch, iba 5–8 končí smrťou. Príčinou úmrtia je zvyčajne udusenie spôsobené ochrnutím dýchacích ciest. Príznaky otravy odborne nazývané latrodektizmus ale väčšinou za 3-5 dní zmiznú, nespavosť, malátnosť a únava však môžu pretrvávať aj mesiac.
Proti uhryznutiu čiernou vdovou existuje protijed, ten však nemusí byť vždy k dispozícii. Na otázku webu 24 Sata odpovedalo vedenie Inštitútu pre urgentnú medicínu v Primorsko-gorskokotarskej župe, že potrebné látky nemá.
Zdroj: National Geographic / 24 Sata
Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…
V zime, keď sa od decembra do marca vlhkosť v domoch kondenzuje, sa mnohí z…
"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…
Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…
Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…
Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…