pozor
pozor

Stále častejšie môžete naraziť aj v Chorvátsku na smrteľne jedovatú čiernu vdovu. Jej jed spôsobuje ťažkú otravu.

Pavúky bežne označované ako čierne vdovy patria do rodu snovačov (Latrodectus), ktorý zahŕňa 34 rôznych druhov žijúcich na všetkých kontinentoch. Európskym zástupcom čiernych vdov je snovač jedovatý (Latrodectus tredecimguttatus), na ktorého môžete naraziť v Chorvátsku a Taliansku a výnimočne už aj u nás. Hoci to nie je ich prirodzeným zvykom, čierne vdovy sa čoraz častejšie objavujú v blízkosti ľudských obydlí a výnimočne vniknú priamo do bytu. Táto čierna vdova vyľakala obyvateľku chorvátskeho ostrova Rab ležiaceho v severnom Jadrane. Video natočila čitateľka chorvátskeho serveru 24 Sata, podľa nej sú čierne vdovy na ostrove bežné, ale doteraz sa ľudským obydliam vyhýbali. V posledných mesiacoch sa však typicky sfarbení pavúci objavujú nielen pred vchodovými dverami, ale priamo v izbách.

Čiernu vdovu spoznáte podľa nápadne veľkého čierneho zadočku (abdomen), na ktorom sú jasne viditeľné červené škvrny. Loví pomocou pavučín o priemere 30-40 cm, ktoré si stavia nízko nad zemou napríklad v hromade dreva, v hustých kríkoch alebo pod kameňmi a balvanmi. Pavučina je veľmi silná, takže do nej okrem hmyzu zapadnú aj hady, jašterice alebo myši.

Na usmrtenie koristi používa čierna vdova veľmi silný jed, ktorý do tela obete vstrekuje pomocou klepítok (chelicery), do ktorých ústia jedové žľazy. Obsahujú maximálne pol miligramu lepkavého jedu, jeho hlavnou súčasťou je latrotoxin, ktorý pôsobí ako silný neurotoxin. Ako prebieha otrava Uhryznutie čiernou vdovou pocítite ako bodnutie špendlíkom, už za niekoľko minút sa v postihnutej oblasti objaví bolestivý opuch veľký až 15 cm a o niekoľko desiatok minút neskôr pocítite svalové kŕče. Bolest sa postupne rozšíri do veľkých svalových skupín a môže sa objaviť zvýšený tlak, zrýchlený tep, horúčka a ojedinele aj nekontrolovaná erekcia.

Hoci sa jed snovača jedovatého považuje za oveľa silnejší než jed škorpióna alebo kobry, drvivá väčšina prípadov uhryznutia má šťastný koniec. Z 2500 prípadov, ktoré ročne zaznamenajú v Spojených štátoch, iba 5–8 končí smrťou. Príčinou úmrtia je zvyčajne udusenie spôsobené ochrnutím dýchacích ciest. Príznaky otravy odborne nazývané latrodektizmus ale väčšinou za 3-5 dní zmiznú, nespavosť, malátnosť a únava však môžu pretrvávať aj mesiac.

Proti uhryznutiu čiernou vdovou existuje protijed, ten však nemusí byť vždy k dispozícii. Na otázku webu 24 Sata odpovedalo vedenie Inštitútu pre urgentnú medicínu v Primorsko-gorskokotarskej župe, že potrebné látky nemá.

 

Zdroj: National Geographic / 24 Sata

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…