V poslednej dobe dochádza k nárastu internetových podvodov, ktorým padajú za obeť dôverčiví ľudia. Policajti z Nového Mesta nad Váhom evidujú až 30 takýchto prípadov, kde podvodníci zneužívajú rôzne aplikácie a hlavne ľudskú dôverčivosť.

Medzi najčastejšie spôsoby, ako podvodníci získavajú peniaze od svojich obetí, patrí napríklad prejavenie záujmu o nákup tovaru, zaplatenie poplatku kuriérskej spoločnosti alebo inzerát, cez ktorý je možné získať kryptomeny, resp. Bitcoiny. Niektorí dokonca prichádzajú s údajnou výhrou 30 000 €.

Všetky prípady majú spoločné to, že oslovení ľudia, teda predávajúci, dobrovoľne vydajú podvodníkovi údaje o svojej platobnej karte alebo údaje k svojmu bankovému účtu, bez ktorých by o svoje peniaze neprišli.

V článku uvádzame niekoľko prípadov, kedy ľudia prišli o svoje peniaze práve kvôli svojej dôverčivosti a poskytnutiu citlivých údajov podvodníkom.

1️⃣ prípad: predávajúcu ženu oslovil záujemca a prejavil záujem o kúpu knižky. Tá sa dohodla s páchateľom na predaji knižky, a to tak, že páchateľ jej uviedol, že zaplatí za kuriéra, že zašle peniaze vopred a ona má potom zaplatiť kuriérovi. Následne mu poškodená zaslala svoju mailovú adresu, na ktorú jej potom prišiel fiktívny objednávkový list a elektronický odkaz, ktorý keď otvorila, tak bola presmerovaná na platobnú bránu, kde dobrovoľne zadala osobné údaje svojej platobnej karty aj s bezpečnostnými prvkami a takto vyplnený formulár následne potvrdila. Potom jej prišiel na mobil bezpečnostný token banky s upozornením o platbe finančnej hotovosti vo výške 426.16 €, ktorý poškodená potvrdila. A tým pádom o svoje peniaze prišla…
2️⃣prípad: poškodenému bola na jeho telefónne číslo zaslaná SMS správa, kde bolo uvedené, že mu bol kuriérskou spoločnosťou pozastavený balík, pričom v správe bol aj elektronický odkaz na údajné overenie balíka, ktorý následne poškodený stlačil, čím bol presmerovaný na fiktívnu stránku kuriérskej spoločnosti, kde bolo uvedené, že má uhradiť poplatok vo výške 2,50 € pre rýchle doručenie balíka. Poškodený na tejto stránke potvrdil zaplatenie poplatku a bol presmerovaný na platobnú bránu, kde zadal údaje svojej platobnej karty a to aj vrátane bezpečnostného kódu platobnej karty. Krátko na toto mu prišla ,,Flash správa,, na mobilný telefón s upozornením, že sa jeho platobná karta pridáva na nové zariadenie, čo následne potvrdil svojim odtlačkom prstu v mobilnej aplikácii. Po tomto mu následne z jeho bankového účtu odišla v dvoch platbách suma 1032 €, ktorá bola odoslaná v poľských zlotých pre príjemcu v Amsterdame.
3️⃣ prípad: páchateľ prostredníctvom aplikácie WhatsApp písomne kontaktoval poškodeného a prejavil záujem o kúpu hodiniek v hodnote 100 €, ktorých predaj poškodený inzeroval. Páchateľ uviedol, že k preprave využije kuriéra a oznamovateľovi zaslal e-mail v mene kuriérskej spoločnosti, ktorý presmeroval oznamovateľa na presne nezistenú webovú stránku. Poškodený dobrovoľne zadal všetky údaje k platobnej karte vedenej a následne zadal aj overovací SMS kód. Po zadaní údajov boli bez jeho vedomia s jeho platobnou kartou vykonané platby. Poškodený hodinky nepredal a prišiel celkom o 557 €.
4️⃣ prípad: zatiaľ neznámy páchateľ postupne vylákal od oznamovateľa z okr. Myjava 36.641,84 € a to tak, že vystupoval ako osoba konajúca v mene investičnej spoločnosti so sídlom v Londýne súhlasil so žiadosťou oznamovateľa o zhodnotenie jeho finančných úspor a presne nezisteným spôsobom investoval finančnú čiastku vo výške 20.000 €. Vklad mal byť zhodnotený na sumu 62.766,56 €. Výber tejto sumy páchateľ podmieňoval uhradením dane a inými poplatkami, ktoré oznamovateľ dobrovoľne uhrádzal, avšak do dnešného dňa neboli investované finančné prostriedky, zhodnotené. Poškodený vďaka svojej dôverčivosti prišiel o 36.641,84 €.
5️⃣ prípad údajnej výhry: a políciu v Novom Meste nad Váhom podala poškodená o neoprávnenom zneužití platobných údajov, ktorú vykonal zatiaľ neznámy páchateľ a to tak, že zo stránky „Záhradný svet“ na jej facebook prišla správa, že vyhrala 30.000 €. Zo stránky kde „vyhrala“ sa jej pýtali sa na banku, čo im aj uviedla. Následne jej prišiel link z banky, aby sa prihlásila do internetbankingu a potvrdila overovací kód. Žena tieto inštrukcie poslúchla a očakávala pripísanie výhry na svoj účet. Poškodená sa však namiesto výhry dočkala toho, že jej z účtu začali odchádzať peniaze v celkovej hodnote 1964,83 €.

Aby sme predišli takýmto situáciám, je dôležité, aby sme svoje údaje k platobným kartám a údaje k službe internetbanking neposkytovali žiadnym neznámym osobám.

zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj 

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…