Polícia v Košickom kraji v posledných dňoch prijala viacero oznámení od občanov, ktorých neznáme osoby telefonicky kontaktovali a snažili sa od nich vylákať peniaze či cennosti.
Tentokrát sa vynaliezaví páchatelia vydávali sa zamestnanca sociálnej poisťovne, ktorý im osobne doručí 350 eur, avšak potrebuje vydať z 500 eurovej bankovky. Po chvíli ich telefonicky kontaktoval muž, ktorý sa predstavil ako policajt s otázkou, či im niekto pred chvíľou telefonoval. Potom uviedol, že ide o podvod a osobu páchateľa poznajú, a už je na ceste k nim. Medzitým zisťoval finančné pomery, žiadal nachystať všetky peniaze, zlaté šperky a cennosti, tieto vložiť do tašky a odniesť do odpadkového koša pred domom, prípadne vyhodiť z okna. Keď sa všetko vyšetrí, veci i peniaze sa im vrátia. Po celý čas sú páchatelia s poškodenými osobami v telefonickom kontakte, aby ich mali takpovediac „pod kontrolou“ a hovor ukončili s tým, aby nikomu nevolali.
 Väčšinou občania konali obozretne a hovor ihneď ukončili, no v jednom prípade takýmto spôsobom poškodená dôchodkyňa prišla o finančnú hotovosť a cennosti v celkovej výške 15.000 eur.
Polícia sa od takéhoto konania dištancuje. Príslušník PZ nikdy telefonicky nezisťuje od občanov ich finančné či majetkové pomery. Vždy postupuje zákonom upraveným spôsobom.
Policajt pri osobnom stretnutí s občanmi vždy preukazuje svoju príslušnosť k Policajnému zboru a následne po zistení skutkového stavu poškodenú osobu poučí o ďalšom postupe. Polícia radí občanom, aby neposkytovali informácie prostredníctvom telefonických rozhovorov neznámym osobám o svojich majetkových pomeroch a nezdôverovali sa im.
 Ak majú občania podozrenie o hodnovernosti telefonického kontaktovania, nech to oznámia prostredníctvom  linky „158“.
Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

AKTUÁLNE: Prezidentka Čaputová podpísala nový zákon: Toto všetko bude zakázané!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o…