Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil očakávané sprísnenie protipandemických opatrení, ktoré budú platiť od piatej hodiny rannej Nového roka.

Podľa uznesenia vlády z posledného dňa minulého roka platia sprísnené opatrenia. Platí devätnásť výnimiek zo zákazu vychádzania. Ktoré to sú?

Od 1. januára platí zákaz vychádzania od 5. ráno do 1. v noci. Ten platí do 24. januára. Vláda zároveň určila 19 výnimiek, ktoré platia pre:

1. Cestu do a zo zamestnania zamestnancov. Zamestnávateľ má rozhodnúť, kto zo zamestnancov môže vykonávať práce formou home office a kto nemôže. Títo ľudia môžu chodiť do práce. Výnimka platí aj na cestu na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná formou home office a cestu späť.

2. Cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb. Čiže možno ísť na nákup do najbližších predajní potravín, lekárne, výdajne zdravotníckych prostriedkov, predajní hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá. Výnimka platí aj pre zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá. Návštevu čistiarne odevov, doplnenie pohonných hmôt, novín a tlačovín, očnej optiky. Možno ísť aj do banky, poisťovne, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel.

3. Cestu na poštu (vrátane výdajného miesta zásielkovní), cestu na výdajné miesto internetových obchodov (e-shop), cestu na výdajné miesto iných obchodov.

4. Cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného.

5. Cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom prístupu k lekárenskej starostlivosti poskytovanej držiteľmi povolenia na poskytovania lekárenskej starostlivosti.

6. Cestu na vykonanie RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 alebo do mobilného odberového miesta za účelom vykonania antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 a cestu späť,

7. Cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst.

8. Cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný.

9. Cestu osoby so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1 000 m od bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

10. Cestu späť z návštevy inej domácnosti, ktorú od začiatku zákazu podľa uznesenia vlády SR č. 804 zo 16. decembra 2020 nenavštívila osoba z inej domácnosti a za podmienky, že od začiatku zákazu podľa uznesenia vlády SR č. 804 zo 16. decembra 2020 nebola vykonaná cesta do inej domácnosti

11. Cestu za účelom vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia.

12. Pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu, v prípade hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta.

13. Cestu dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom.

14. Cestu späť z rekreácie z nehnuteľnosti určenej na rekreáciu alebo z jej časti, kde sa zdržiavali len osoby z vlastnej spoločnej domácnosti alebo osoby inej domácnosti. Nie je určené, dokedy sa treba vrátiť z rekreácie.

15. Cestu rodiča, inej oprávnenej osoby a cestu dieťaťa realizovanú v súvislosti s rozhodnutím súdu vo veci styku rodiča (prípadne inej oprávnenej osoby) s dieťaťom, vo veci striedavej osobnej starostlivosti alebo cestu realizovanú za účelom stretnutia sa s dieťaťom po dohode rodičov.

16. Cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy.

17. Cestu osoby do a zo školy alebo školského zariadenia.

18. Cestu za účelom sprevádzania dieťaťa do zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov a materskej školy. Čiže – dieťa do škôlky alebo jaslí môže sprevádzať dospelá osoba.

19. Osobu bez domova pri zabezpečovaní a presúvaní sa do zariadení sociálnych služieb a sociálnej pomoci.

Všetkým osobám na území Slovenskej republiky vláda odporúča:

  • uprednostniť pred stretnutiami s blízkymi príbuznými prostriedky diaľkovej komunikácie (internet),
  • umožniť svojim zamestnancom vykonávať prácu formou home office v maximálnej možnej miere,
  • vyhýbať sa blízkemu kontaktu osôb z jednej domácnosti s inými osobami aj v exteriéri.

zdroj: korona.gov.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…