Premiér Igor Matovič využíva Facebook ako formu komunikácie s verejnosťou ďaleko viac, než jeho predchodcovia. Neraz na sociálnu sieť pridáva príspevky aj niekoľkokrát denne, pričom najmä v súčasnej situácii ide často pre ľudí o dôležité informácie.
Pod ich statusmi na facebooku však môžu pribúdať komentáre, ktoré sa politikom až tak nepáčia, a tak niektorí z nich daného človeka zablokujú. Takto v niektorých prípadoch postupoval aj premiér Igor Matovič, ktorého na sociálnej sieti facebook sleduje 150 000 ľudí.
Úplne každý sa k nim ale cez premiérov osobný facebookový profil nedostane. Nie je totiž tajomstvom, že Matovič nemá problém svojich kritikov na sieti zablokovať.
Podobne je na tom napríklad americký prezident Donald Trump, ktorý sa takto snažil „umlčať“ svojich kritikov na sieti Twitter. Za takéto správanie bola na neho podaná žaloba a súd dospel k záveru, že tým porušil ústavu. Dopustil sa diskriminácie a porušenia práva na slobodu prejavu, keďže profil nevyužíva na súkromné účely, ale informuje na ňom o vládnych opatreniach a iných štátnych záležitostiach. Blokovať už nesmie. Aká je ale situácia u nás na Slovensku? Má na takéto blokovanie premiér Igor Matovič ako ústavný činiteľ, ktorý Facebook využíva ako jeden zo svojich top komunikačných kanálov, také právo? Pýtali sme sa právnikov.
Matovičovo blokovanie niektorých kritikov totiž môže reálne skončiť na súde. Žalobu v tejto veci avizoval ešte minulý rok v októbri Martin Dorčák
Aj jeho totiž Matovič na svojom Facebooku zablokoval. Dorčák preto avizoval, že premiérovi pošle list, pričom pokiaľ ho premiér následne neodblokuje, bude na neho smerovať žalobu. Argumentuje ústavným právom na informácie.
„Ak verejný činiteľ využíva svoj profil na sociálnej sieti ako jeden z hlavných komunikačných kanálov s verejnosťou, blokovanie používateľov, prípadne odstraňovanie nevyhovujúcich komentárov by sa mohlo považovať za porušenie práva na slobodu prejavu a diskriminačné konanie,“ uvádza sa v odpovedi partnera advokátskej kancelárie Andreja Leontieva pre Nový Čas s tým, že by súd musel najskôr posúdiť, či konkrétny profil slúži primárne na komunikáciu verejného funkcionára, a tým fakticky aj štátu s občanom.
Môže vás politik vyhodiť zo svojej sociálnej siete? Nielen na Slovensku sa rieši takáto právna dilema. Na podobnú prax sa u premiéra Igora Matoviča sťažujú viacerí.
Rozšíril sa totiž fenomén, stačí jeden kritický komentár a profil politika vám nadobro zmizne.
Téme sa venovala Gabriela Kajtárová:
zdroj: tvnoviny.sk
Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…
V zime, keď sa od decembra do marca vlhkosť v domoch kondenzuje, sa mnohí z…
"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…
Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…
Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…
Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…