Predseda vlády SR Igor Matoviè (uprostred) a zdravotníci z Rakúska poèas návštevy odberového miesta na Dostihovej dráhe v Petržalke po tlaèovej konferencii vlády SR na tému: Zhodnotenie prvého dòa celoplošného testovania. Petržalka, Bratislava, 1. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Premiér Igor Matovič využíva Facebook ako formu komunikácie s verejnosťou ďaleko viac, než jeho predchodcovia. Neraz na sociálnu sieť pridáva príspevky aj niekoľkokrát denne, pričom najmä v súčasnej situácii ide často pre ľudí o dôležité informácie.

Pod ich statusmi na facebooku však môžu pribúdať komentáre, ktoré sa politikom až tak nepáčia, a tak niektorí z nich daného človeka zablokujú. Takto v niektorých prípadoch postupoval aj premiér Igor Matovič, ktorého na sociálnej sieti facebook sleduje 150 000 ľudí.

Úplne každý sa k nim ale cez premiérov osobný facebookový profil nedostane. Nie je totiž tajomstvom, že Matovič nemá problém svojich kritikov na sieti zablokovať.

Podobne je na tom napríklad americký prezident Donald Trump, ktorý sa takto snažil „umlčať“ svojich kritikov na sieti Twitter.  Za takéto správanie bola na neho podaná žaloba a súd dospel k záveru, že tým porušil ústavu. Dopustil sa diskriminácie a porušenia práva na slobodu prejavu, keďže profil nevyužíva na súkromné účely, ale informuje na ňom o vládnych opatreniach a iných štátnych záležitostiach. Blokovať už nesmie. Aká je ale situácia u nás na Slovensku? Má na takéto blokovanie premiér Igor Matovič ako ústavný činiteľ, ktorý Facebook využíva ako jeden zo svojich top komunikačných kanálov, také právo? Pýtali sme sa právnikov.

Matovičovo blokovanie niektorých kritikov totiž môže reálne skončiť na súde. Žalobu v tejto veci avizoval ešte minulý rok v októbri Martin Dorčák

Aj jeho totiž Matovič na svojom Facebooku zablokoval. Dorčák preto avizoval, že premiérovi pošle list, pričom pokiaľ ho premiér následne neodblokuje, bude na neho smerovať žalobu. Argumentuje ústavným právom na informácie.

Ak verejný činiteľ využíva svoj profil na sociálnej sieti ako jeden z hlavných komunikačných kanálov s verejnosťou, blokovanie používateľov, prípadne odstraňovanie nevyhovujúcich komentárov by sa mohlo považovať za porušenie práva na slobodu prejavu a diskriminačné konanie, uvádza sa v odpovedi partnera advokátskej kancelárie Andreja Leontieva pre Nový Čas s tým, že by súd musel najskôr posúdiť, či konkrétny profil slúži primárne na komunikáciu verejného funkcionára, a tým fakticky aj štátu s občanom.

Môže vás politik vyhodiť zo svojej sociálnej siete? Nielen na Slovensku sa rieši takáto právna dilema. Na podobnú prax sa u premiéra Igora Matoviča sťažujú viacerí.

Rozšíril sa totiž fenomén, stačí jeden kritický komentár a profil politika vám nadobro zmizne.

Téme sa venovala Gabriela Kajtárová:

zdroj: tvnoviny.sk

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…