Pôvodne platný cestovateľský semafor sa ruší. Výhody pri návrate na Slovensko budú mať plne zaočkovaní Slováci.

Slovensko bude od 9. júla vyžadovať päťdňovú karanténu pre cestujúcich, ktorí nie sú očkovaní proti covidu-19, až na výnimky. V súčasnosti je negatívny test na koronavírus dostatočný pre cesty na Slovensko z Českej republiky a približne 40 ďalších krajín s nízkym epidemickým rizikom.

Vyplýva to z návrhu aktualizácie cestovného semafora z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda. Zmenou v cestovnom semafore sa má minimalizovať import delta variantu.

Podľa nových pravidiel od 9.júla už nebude podstatné to, z akej krajiny cestujúci prišiel, ale to, či je zaočkovaný. Pôvodný cestovateľský semafor, ktorý delil krajiny na tri farby, sa ruší.
Nezaočkovaní cestujúci sa budú musieť registrovať v eHranici a ísť do povinnej karantény, ktorú si môžu skrátiť negatívnym výsledkom PCR testu najskôr 5. deň od príchodu.
Zaočkovaní cestujúci sa len preukážu potvrdením o očkovaní (Covid pass alebo certifikát o očkovaní s QR kódom).
Mení sa aj definícia zaočkovaných osôb:
– 2 týždne po druhej dávke (dvoj-dávková vakcína)
– 2 týždne po podaní jedno-dávkovej vakcíny
– 2 týždne po podaní akejkoľvek vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19
Zmyslom týchto opatrení je ochrana verejného zdravia a motivácia k očkovaniu. Očkovanie je jedinou cestou návratu do normálu, je to najefektívnejši spôsob ochrany pred vírusom a po novom to bude aj najjednoduchší spôsob, ako v lete cestovať.

Zaočkovaní ľudia sa podľa rezortu budú musieť po prekročení hraníc preukázať potvrdením o očkovaní, a to tzv. GreenPassom, prípadne národným očkovacím certifikátom s QR kódom.

Ostatné, nezaočkované osoby sa budú musieť po prekročení hraníc povinne registrovať v systéme eHranica a absolvovať 14-dňovú karanténu. Cestujúci by mal mať možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na piaty deň karantény, vyplynulo to z vyjadrení štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa. V prípade negatívneho výsledku môže osoba túto karanténu opustiť hneď, ako jej je doručená správa o negatívnom RT-PCR výsledku.

Výnimka v prípade prvej dávky vakcíny

Výnimku z karantény budú mať aj ľudia s prvou dávkou vakcíny. Bude pre nich tiež platiť prechodné obdobie do 9. augusta. Klus poznamenal, že ide napríklad o vakcínu od AstraZenecy, na ktorej druhú dávku sa čaká 10 týždňov. „Viacerí teraz dobiehajú druhé očkovanie z mája/júna a mali by tak stihnúť lehotu do 9. augusta. Ak majú medzi tým naplánovanú dovolenku, nahliada sa na nich ako na zaočkovaných, čiže sa môžu vrátiť bez podmienok,“ povedal Klus.

Aktualizovaný cestovný semafor ponúka pendlerom prechodné obdobie na zaočkovanie. Pendleri by mali môcť prejsť hranicami s RT-PCR testom, ktorý nebude starší ako sedem dní. Klus predpokladá, že od 9. augusta sa budú pendleri riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby.

Deti sa budú riadiť podmienkami ako rodičia

Nezaočkované deti do 12 rokov sa budú podľa ministerstva zdravotníctva riadiť tými istými podmienkami ako ich rodičia.

Nezaočkované deti od 12 do 18 rokov sa budú riadiť tými istými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia za podmienky, že boli zaočkované aspoň prvou očkovacou dávkou. Od 9. augusta by sa deti od 12 do 18 rokov mali riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby, priblížil Klus.

Úlohou cestovného semafora je minimalizovať import nových prípadov infikovaných delta variantom a oddialiť časový bod, keď sa tento variant stane na Slovensku dominantným a začne sa nekontrolovane šíriť v komunitách. „Cieľom aktualizovaného cestovného semafora je výlučne limitovať importy v najvyššej dosiahnuteľnej miere. Aktualizovaný cestovný semafor a aktívna kontrola hraníc majú zmysel len vtedy, ak dokážeme takto získaný čas progresívne využiť na akcelerované zaočkovanie obyvateľstva, výsledkom čoho bude merateľné zmiernenie počtu hospitalizácií a mortality počas tretej epidemickej vlny,“ skonštatovalo ministerstvo.

Zoznam rizikových krajín zverejní MZ a ministerstvo zahraničných vecí každý týždeň po konzultácii s konzíliom odborníkov. Systém rizikovosti krajín bude mať pre ľudí iba odporúčací charakter.

Na Slovensku bolo za posledný deň hlásených 33 nových prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2 a žiadne úmrtie. V nemocniciach je 120 pacientov s potvrdeným covidom-19, z toho 15 na jednotke intenzívnej starostlivosti a 11 na pľúcnej ventilácii. Celkovo bolo v krajine doteraz pozitívne testovaných 391 642 ľudí a od začiatku pandémie na Slovensku zomrelo 12 510 ľudí. Počet ľudí zaočkovaných prvou dávkou prekročil dva milióny. Prvou dávkou bolo zaočkovaných 2 022 079 osôb, z ktorých 1 568 552 dostalo druhú dávku.

zdroj: health.gov.sk, TA3.com

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…