Momentálne prežívame „boom“ v stavaní verejných toaliet a papierové utierky, ktorými sme si zvykli sušiť ruky, nahradili super rýchle sušiče na ruky, ktoré sľubujú vysušenie už za 10 sekúnd.

Avšak nemyslite si, že tieto zázračné zariadenia sú pre naše ruky dobré, existuje aj kopa nevýhod, ktoré sa spájajú nielen so suchou kožou rúk. Nedávno sa obyvateľka Kalifornie Nicole Ward, ktorý pacuje v laboratóriách, rozhodol otestovať jednu zo sušičiek a konkrétne sa zameral na prítomnosť škodlivých baktérií v nej.

Aký je výsledok?

Elektrická sušička rúk

Nicole Ward kontrolovala prítomnosť baktérií jednej z moderných sušičiek na verejných WC a svoje výsledky publikovala na svojej stránke na sociálnych sieťach. Ako sa ukázalo, v sušičkách je veľké množstvo baktérií. To nie je prekvapujúce, veď baktérie sú všade, však?

Američanka ukazuje vo svojich článkoch Petriho misku a hlavne to, čo na nej vyrástlo za pár dní potom, čo ju umiestnila pod sušičkou jednej z najbežnejších značiek iba na 3 minúty.

„Na miske sa nachádza niekoľko druhov patogénnych húb a baktérií, ktoré spôsobujú mnohé ochorenia, zatiaľ čo vy ste si istí, že vaše ruky sú čisté.“

Zlé je to, že patogénne huby sa prenášajú do rúk vždy, keď si ich sušíme. Častejšie sa však začínajú rozvíjať kvôli tomu, že ruky nie sú úplne suché a vlhkosť na nich pretrváva. Niektorí vedci tvrdia, že aj prúd horúceho vzduchu vplýva na šírenie mikróbov.

Nicole zdôraznila, že sa nesnaží nikoho vystrašiť, len chce dokázať, že patogény môžeme chytiť skoro všade. Na druhej strane však výrobca výkonných sušičiek na ruky, Dyson, sa rozhodol uskutočniť štúdium za účasti vedcov z University of Queen Mary v Londýne, ktorí potvrdili, že sušička je rovnako účinná pri ničení baktérií ako sú papierové utierky.

Je dokázané, že sušičky na ruky pokožku veľmi vysušujú, a aby ste sa vyhli svrbeniu a uťahovaniu, vždy by ste mali používať zvlhčujúci krém na ruky, použiť papierové utierky (obrúsky) alebo používať antibakteriálny gél.

Samozrejme, malé deti by nemali takéto sušičky používať, pretože ich pokožka je veľmi citlivá.

Nezabudnite nám porozprávať v komentároch, či ste spozorovali negatívny vplyv na sušičky rúk vo verejných toaletách, alebo si myslíte, že je lepšie používať papierové utierky.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: takprosto.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…