Od pondelka 8. februára sa spúšťa takzvaný COVID automat, ktorý nastaví protipandemické opatrenia pre celé Slovensko.
Oproti pôvodným plánom sa mierne upravil, o čom v piatok informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO) spoločne so straníckymi kolegami ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ministrom financií Eduardom Hegerom, ktorý viedol rokovania vlády.
Samotný premiér sa ich tento týždeň nezúčastňoval, vraj preto, „aby dohoda vznikla čím skôr“ . Kabinet sa nakoniec uzniesol na konečnej podobe COVID automatu, ktorý sa spustí v čiernej fáze, teda v 4. stupni varovania.
Platiť bude na začiatku pre celú krajinu, no pre okresy, kde je pandemická situácia lepšia, sa stanovili výnimky. Základný rozdiel je v tom, že kým v čiernych okresoch ľudia potrebujú negatívny test nie starší ako sedem dní, v bordových im stačí test nie starší ako 14 dní a v červených 21 dní.
Test nebude potrebovať ten, kto prekonal koronavírus a má potvrdenie nie staršie ako tri mesiace. Tiež osoba, ktorá bola zaočkovaná aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní.
Kedy dôjde k zlepšeniu?
Sprísnili sa limity hlavných ukazovateľov, ktoré rozhodujú o tom, či sa daný okres posunie z jednej do druhej fázy.
Prvým z nich je priemerný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 za 7 dní, druhým ukazovateľom je nárast počtu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach a tretím efektívne reprodukčné číslo.
V praxi ich sprísnenie znamená, že sa krajina môže dostať do fázy s prísnejšími opatreniami oveľa skôr. Naopak, dlhšie bude trvať prechod do menej prísnej fázy. Zlepšenie situácie totiž bude musieť trvať namiesto pôvodných 10 až 13 dní.
Jednotlivé fázy COVID automatu
Fáza sa určí na základe priemeru skóre jednotlivých indikátorov. Skóre každého indikátoru sa stanoví podľa hraničných hodnôt.
4. stupeň varovania = čierna fáza – skóre 7
3. stupeň varovania = bordová – skóre 6
2. stupeň varovania = červená – skóre 5
1. stupeň varovania = ružová – skóre 4
2. stupeň ostražitosti = oranžová – skóre 3
1. stupeň ostražitosti = žltá – skóre 2
Monitoring = zelená – skóre 1
Vypnuté = sivá – skóre 0
Núdzový stav by však mal ostať v platnosti až do 20. marca, pokiaľ ho svojim rozhodnutím potvrdí parlament. To znamená zákaz vychádzania a ďalšie obmedzenia, ktoré zavádza automat. Medzi ne patrí povinný home office pre všetkých zamestnancov, u ktorých je to možné.
Obmedzenia a výnimky v čiernych okresoch
Ostatní pracovníci v čiernych okresoch sa budú musieť od 10. februára v zamestnaní preukazovať negatívnym testom každých sedem dní. Mali by ho mať pri sebe obzvlášť tí, ktorí sa do práce prepravujú hromadnou dopravou.
Pandemickou situáciou v okrese sa budú riadiť aj školy. Tie v najhoršej fáze, teda v čiernej, budú zatvorené. V platnosti ostáva aj doterajšie nosenie rúšok či zatvorené ubytovacie zariadenia, ktoré bude môcť využívať len kritická infraštruktúra alebo štát na účely karantény.
Nemení sa ani zákaz vychádzania či hromadných a športových podujatí. Na prechádzku do prírody alebo individuálne športovanie vo svojom okrese však už nebude potrebné mať pri sebe test. Pri návšteve prírody v inom okrese je potrebný negatívny test nie starší ako sedem dní.
Rekreačne môže spolu športovať v čiernom okrese maximálne šesť osôb. Súčasný zoznam otvorených obchodov a prevádzok taktiež ostáva v platnosti. V predajni nesmie byť viac ako jeden človek na 15 metrov štvorcových.
Otvoria sa aj záhradkárske potreby, ale tu bude potrebovať zákazník negatívny test nie starší ako sedem dní. To platí aj pre návštevu pošty, trafiky, optiky, banky, poisťovne či opravovne obuvi. Test budú po zákazníkoch žiadať aj výdajné miesta zásielkovní, eshopov či iných obchodov.
Kúpele, kúpaliská, múzeá, galérie, lyžiarske strediská či fitness centrá budú v týchto okresoch zatvorené. V platnosti ostáva aj zákaz spoločenských akcií, teda svadieb, osláv alebo karov. Samotných obradov sobáša alebo krstu sa môže zúčastniť maximálne šesť osôb.
Väčšia účasť je dovolená len pri pohreboch, no všetci zúčastnení musia mať negatívny test nie starší ako 12 hodín. O tejto skutočnosti je ale potrebné informovať aspoň 48 hodín vopred regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Taxíky, nemocnice, reštaurácie
Taxikári v čiernych okresoch budú môcť voziť maximálne dvoch klientov, a to na zadnom sedadle vozidla. Všetci musia mať počas jazdy rúško a taxikári budú musieť zabezpečiť pravidelné vetranie vozidla a dezinfikovať ho po každom klientovi.
K dispozícii obyvateľom ostáva aj okienkový výdaj jedla a jeho donáška. Návšteva príbuzného v nemocnici v čiernom okrese je naďalej podmienená negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 24 hodín, prípadne povolením ošetrujúceho lekára alebo primára.
Rozdelenie okresov
Rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti platné od 8. februára. Prehodnocovať sa budú na týždennej báze, zverejňované budú každý utorok.
4. stupeň varovania: okres Partizánske, okres Šaľa, okres Zlaté Moravce, okres Revúca, okres Rožňava, okres Bánovce nad Bebravou,okres Hlohovec, okres Trnava, okres Žiar nad Hronom,
3. stupeň varovania: okres Banská Bystrica, okres Brezno, okres Prievidza, okres Bratislava I.-V., okres Malacky, okres Pezinok, okres Senec, okres Dolný Kubín, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Humenné, okres Medzilaborce, okres Snina, okres Komárno, okres KošiceI.-IV., okres Košice okolie, okres Levice, okres Martin, okres Michalovce, okres Sobrance, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Levoča, okres Poprad, okres Ilava, okres Považská Bystrica, okres Púchov, okres Senica, okres Gelnica, okres Spišská Nová Ves, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Myjava, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Piešťany, okres Vranov nad Topľou, okres Banská Štiavnica, okres Žarnovica, okres Bytča, okres Detva, okres Krupina, okres Zvolen,
2. stupeň varovania: okres Bardejov, okres Čadca, okres Kysucké Nové Mesto, okres Námestovo, okres Tvrdošín, okres Liptovský Mikuláš, okres Ružomberok, okres Lučenec, okres Poltár, okres Turčianske Teplice, okres Kežmarok, okres Prešov, okres Sabinov, okres Rimavská Sobota, okres Skalica, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Trenčín, okres Svidník, okres Žilina,
1. stupeň varovania: Veľký Krtíš
Zdroj: MV SR
Negatívny test musia mať aj návštevy vo väzniciach. Potrebný nie je v prípade cesty na súd, políciu, prokuratúru či k lekárovi.
Tretí stupeň varovania
Pri zlepšení epidemiologickej situácie, v treťom stupni varovania, teda v bordových okresoch, sa budú môcť otvoriť materské školy, prvý stupeň základných škôl a posledné ročníky stredných škôl. Rozhodovať však bude o tom regionálny hygienik.
Rodičia sa môžu rozhodnúť, či dieťa dajú do školy, alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Ak budú odprevádzať svoje deti do škôlok alebo školy na prvý stupeň, musia mať negatívny test nie starší ako sedem dní. To isté platí aj pre stredoškolákov.
Každý týždeň sa budú musieť testovať aj zamestnanci škôl a učitelia, pre ktorých platí podmienka negatívneho testu bez ohľadu na to, v ktorom okrese sa nachádzajú.
V bordových okresoch sa ruší zákaz vychádzania a povolené sú aj bohoslužby s jednou osobou. Profesionálne súťaže by mohli prebiehať bez divákov. Otvorili by sa bazény a plavárne, avšak pre maximálne šesť osôb, ktoré by museli mať negatívny test.
Ten by sa vyžadoval aj do neesenciálnych obchodov.
Lyžiarske strediská a vleky sa tu taktiež sprístupnia, no ich návštevníci budú potrebovať dva testy. Jeden vykonaný 72 hodín a druhý 24 hodín pred návštevou. Ak by chceli ostať v stredisku dlhšie, budú sa musieť testovať každých 48 hodín.
Individuálne prehliadky s negatívnym testom budú povolené v múzeách a galériách. Platí tu však pravidlo jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Negatívny test budú vyžadovať aj knižnice pri spoločnom čítaní do šesť osôb a knihy sa budú môcť vydávať a vracať cez okienko.
Home office už prestane byť povinný a bude len odporúčaný. Negatívne testy však budú pri dochádzaní na pracovisko povinné a stále nie staršie ako sedem dní.
Negatívne testy budú podmienkou aj pri vstupe do ubytovacích zariadení, ktoré však budú mať zatvorené spoločné a reštauračné priestory.
Druhý stupeň varovania
Pri druhom stupni varovania, teda v červených okresoch, sa zruší podmienka negatívneho testu pri cestovaní po krajine a otvorí sa aj druhý stupeň základných škôl. Deti, ktoré ho navštevujú, sa však budú musieť každý týždeň testovať. Rovnako ako stredoškoláci.
Rodič, ktorý bude odprevádzať svoje dieťa do škôlky alebo školy na prvý stupeň, bude musieť mať naďalej negatívny test na COVID-19. Testy pritom nesmú byť staršie ako sedem dní.
Otvoria sa kiná, divadlá a koncertné siene. Navštíviť ich však bude môcť len skupina maximálne šesť osôb, ktoré budú musieť mať negatívny test. Dĺžku jeho platnosti stanový osobitný semafor.
Rovnako veľké skupiny budú môcť navštíviť fitness centrá, avšak tam sa bude vyžadovať, aby bolo zachované pravidlo jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
Otvoria sa aj terasy reštaurácií, ale zákazníci budú musieť mať pri návšteve so sebou negatívny test, nie starší ako 14 dní. Medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozostupy.
Home office sa bude naďalej odporúčať a testy sa budú kontrolovať len v sektore služieb a v ubytovacích zariadeniach. Ich platnosť sa však predlží na 14 dní a požadovať sa budú až od 15. februára.
Návštevníci sa budú musieť stále otestovať pri nástupe do hotela, ale pri lyžiarskych strediskách už bude stačiť test platný 72 hodín.
Prvý stupeň varovania
V okresoch, kde bude platný prvý stupeň varovania, sa otvoria všetky ročníky stredných škôl, ale podmienka sedemdňového negatívneho testu pre jedného zákonného zástupcu a pre žiakov od druhého stupňa ostane.
Zruší sa však pre šesťčlenné skupiny návštevníkov kín či divadiel. Sobášov a krstov sa bude môcť zúčastniť viac ako šesť osôb. Pri ubytovaní sa v hoteloch bude stačiť jeden platný negatívny test, nebude sa nutné pravidelne pretestovávať.
Zamestnancom v týchto okresoch bude stačiť test platný 21 dní a požadovať sa bude najskôr od 15. februára.
Pri ďalšom zlepšení epidemiologickej situácie sa krajina posúva zo stupňov varovania na jednotlivé stupne ostražitosti a tieto okresy pocítia výraznejšie uvoľňovanie opatrení.
Druhý stupeň ostražitosti
V okresoch s druhým stupňom ostražitosti odpadne podmienka pravidelného testovania rodičov a žiakov a do škôl sa vrátia aj vysokoškoláci. Univerzity však budú mať obmedzenú kapacitu. Internáty ostanú zatvorené.
Povolia sa hromadné podujatia do 50% kapacity. Návštevníci však budú môcť iba sedieť. Povolia sa oslavy, svadby a kary do šesť osôb bez povinnosti negatívneho testu a úplne sa povolia aj s nimi súvisiace obrady.
Zruší sa aj zákaz návštev v nemocniciach, pri ktorých už nebude potrebné povolenie lekára, ale iba 24 hodinový negatívny test.
Športové podujatia sa povolia aj pre divákov. V lyžiarskych strediskách sa už nebudú návštevníci testovať počas dlhšieho pobytu, zruší sa aj povinnosť rozostupov vo fitness centrách.
Otvoria sa wellness centrá a akvaparky, no s podmienkou jedna osoba na 25 metrov štvorcových. Plavárne budú môcť byť zaplnené na 30 percent svojej kapacity.
Do obchodov už nebude potrebný negatívny test a rovnako tak do reštaurácií, ktoré sa otvoria. Pri stole však budú môcť sedieť maximálne dve osoby.
Múzeá a galérie už umožnia hromadné prehliadky skupinkám do šesť osôb bez testu. Potrebný nebude ani do knižníc, ktoré už budú vydávať a prijímať knihy ako v predkoronovom režime.
V práci sa nebudú kontrolovať negatívne testy, ale home office sa bude stále odporúčať. Na pracovisku budú platiť sprísnené hygienické opatrenia.
Zruší sa aj povinnosť mať test pri návšteve hotela a povinnosť taxikárov dezinfikovať vozidlo po každom klientovi.
Prvý stupeň ostražitosti a monitoring
Prvý stupeň ostražitosti a monitoring sú si vo väčšine opatrení podobné. Líšia sa len rozsahom uvoľnení. Napríklad na oslavách je pri prvom stupni uvoľnenia dovolených 30 osôb bez testu. Pri fáze monitoringu tento počet stúpne na 50.
Spomenúť treba zrušenie obmedzení pri návšteve nemocníc a väzníc a tiež zrušenie preukazovania sa negatívnym testom pri návšteve lyžiarskeho strediska. V predajniach sa tiež zruší obmedzenie počtu zákazníkov, ale s podmienkou dodržiavania hygienických opatrení.
Fáza monitoringu na záver prinesie otvorenie vysokých škôl, internátov, knižníc a plavárni bez obmedzení. Zruší sa obmedzený počet osôb v taxíku. Do zamestnania nebude potrebný negatívny test, ale bude nutné dodržiavať hygienické odporúčania.
V reštauráciách si za stôl bude môcť sadnúť maximálne šesť, pri viacerých osôb budú musieť byť z jednej domácností. Vo všetkých interiéroch budú naďalej povinné rúška.
autor: Kamila Oláhová webnoviny.sk