The map, 2013, based on 1.1 billion users

Štátna veterinárna správa v Českej republike nariadila maloobchodnému reťazcu Lidl stiahnuť z predaja takmer 17,5 tony bravčového mletého mäsa, pochádzajúce z Poľska. Dôvodom je 60-násobne prekročený povolený limit pre antibiotiká.

V Českej republike ho spracovala spoločnosť Maso Polička. Spotrebitelia by nemali mleté bravčové mäso konzumovať, ale môžu ho vrátiť do obchodu, kde ho kúpili, povedal ČTK za Štátnu veterinárnu správu (ŠVS) Petr Majer.

“Inšpektori SVS odobrali vzorku zo zásielky bravčového mäsa dovezeného z Poľska. Následné testovanie preukázalo výrazne nadlimitný obsah amoxicilínu vo vzorke. Zistená hladina bola 60-krát vyššia ako limit 50 mikrogramov na kilogram,” uviedli veterinári. Tovar bol do skladov spoločnosti Lidl odoslaný 3. októbra.

Podľa spoločnosti Maso Uzeniny Polička bola vzorka zachytená v rámci pravidelných kontrol, pričom ide o prvý nález antibiotík v histórii takýchto testov. Spoločnosť vykonáva ďalší odber vzoriek nad rámec legislatívnych povinností. Firma dodala, že je v úlohe poškodeného a začala právne konanie proti dodávateľovi mäsa.

Nadlimitným antibiotikom bol amoxicilín, ktorý patrí do skupiny penicilínov. “Penicilíny majú vo všeobecnosti nízku toxicitu, ale u niektorých osôb môžu spôsobiť alergické reakcie,” dodal hovorca.

“Vedenie spoločnosti Maso uzeniny Polička by chcelo zdôrazniť, že spoločnosť Lidl nie je zodpovedná za vzniknutú situáciu,” uviedla spoločnosť.

Nie je to jediný problém s poľskými potravinami, ktorý sa v poslednom čase objavil. Napríklad v lete veterinári varovali pred poľskou zmrzlinou Milka, ktorá obsahuje stopové množstvo karcinogénneho etylénoxidu. Išlo o 250 000 jednotlivých nanukov, 15 000 multibalení po šiestich a ôsmich kusoch a približne 37 000 balení zmrzliny v 480 mililitrových tubách.

V Českej republike platili predminulý rok od konca februára do konca marca mimoriadne opatrenia kvôli nálezu salmonely v približne 700-kilogramovej zásielke hovädzieho mäsa z Poľska a predchádzajúcemu nedostatku informácií o dovoze mäsa z bitúnku, ktorý zabíjal choré kravy v poľskom Mazovsku.

 

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, svscr.cz

Podobné články

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…

ŠOK: Päť mladých mužov znásilnilo školáčku na cintoríne a fotografie zverejnilo na internete. Dievča sa zabilo

Belgickom otriasla samovražda 14-ročného dievčaťa, ktoré si vzalo život po tom, ako…

SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrel obľúbený filmový herec († 54), príčina jeho smrti zatiaľ nie je známa!

Zomrel americký herec Michael K. Williams, mal 54 rokov. Divákom je známy…