The map, 2013, based on 1.1 billion users

Štátna veterinárna správa v Českej republike nariadila maloobchodnému reťazcu Lidl stiahnuť z predaja takmer 17,5 tony bravčového mletého mäsa, pochádzajúce z Poľska. Dôvodom je 60-násobne prekročený povolený limit pre antibiotiká.

V Českej republike ho spracovala spoločnosť Maso Polička. Spotrebitelia by nemali mleté bravčové mäso konzumovať, ale môžu ho vrátiť do obchodu, kde ho kúpili, povedal ČTK za Štátnu veterinárnu správu (ŠVS) Petr Majer.

“Inšpektori SVS odobrali vzorku zo zásielky bravčového mäsa dovezeného z Poľska. Následné testovanie preukázalo výrazne nadlimitný obsah amoxicilínu vo vzorke. Zistená hladina bola 60-krát vyššia ako limit 50 mikrogramov na kilogram,” uviedli veterinári. Tovar bol do skladov spoločnosti Lidl odoslaný 3. októbra.

Podľa spoločnosti Maso Uzeniny Polička bola vzorka zachytená v rámci pravidelných kontrol, pričom ide o prvý nález antibiotík v histórii takýchto testov. Spoločnosť vykonáva ďalší odber vzoriek nad rámec legislatívnych povinností. Firma dodala, že je v úlohe poškodeného a začala právne konanie proti dodávateľovi mäsa.

Nadlimitným antibiotikom bol amoxicilín, ktorý patrí do skupiny penicilínov. “Penicilíny majú vo všeobecnosti nízku toxicitu, ale u niektorých osôb môžu spôsobiť alergické reakcie,” dodal hovorca.

“Vedenie spoločnosti Maso uzeniny Polička by chcelo zdôrazniť, že spoločnosť Lidl nie je zodpovedná za vzniknutú situáciu,” uviedla spoločnosť.

Nie je to jediný problém s poľskými potravinami, ktorý sa v poslednom čase objavil. Napríklad v lete veterinári varovali pred poľskou zmrzlinou Milka, ktorá obsahuje stopové množstvo karcinogénneho etylénoxidu. Išlo o 250 000 jednotlivých nanukov, 15 000 multibalení po šiestich a ôsmich kusoch a približne 37 000 balení zmrzliny v 480 mililitrových tubách.

V Českej republike platili predminulý rok od konca februára do konca marca mimoriadne opatrenia kvôli nálezu salmonely v približne 700-kilogramovej zásielke hovädzieho mäsa z Poľska a predchádzajúcemu nedostatku informácií o dovoze mäsa z bitúnku, ktorý zabíjal choré kravy v poľskom Mazovsku.

 

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, svscr.cz

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…