Konečná podoba opatrení však bude známa najskôr v piatok, keď bude Poslanecká snemovňa hlasovať o núdzovom stave, ktorý by chcela vláda predĺžiť do konca marca.

Česká vláda na tri týždne zakáže pohyb medzi okresmi a úplne uzavrie školy. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s odvolaním sa na premiéra Andreja Babiša, podľa ktorého je nutné obmedziť mobilitu ľudí a znížiť kontakty.

Vláda vo štvrtok večer pokračovala v rokovaní o ďalších obmedzeniach pre Českú republiku. Ich konečná podoba však bude známa najskôr v piatok, keď bude Poslanecká snemovňa hlasovať o núdzovom stave, ktorý by chcela vláda predĺžiť do konca marca. Prísnejšie obmedzenia by mali platiť od 1. marca.

„Preberali sme opatrenia, ktoré chceme v piatok predstaviť opozícii a požiadať ju o podporu. Potrebujeme obmedziť mobilitu obyvateľstva a obmedziť kontakty,” povedal po rokovaní Babiš.

Českú republiku tak čakajú tri veľmi ťažké týždne. Predseda vlády potvrdil, že zakážu pohyb medzi okresmi, s výnimkou ciest do práce a starostlivosti o blízkych. Plánujú tiež uzavrieť školy a detské skupiny.

Od 1. marca bude v hromadnej doprave, obchodoch a na ďalších miestach povinné nosiť respirátory FFP2. Začne sa tiež testovanie zamestnancov vo firmách antigénovými testami. „Od 1. 3. kompenzujeme plošné testovanie vo firmách a u SZČO. Každý zamestnanec alebo živnostník získa príspevok na štyri rýchlotesty/mesiac. Práve sme to schválili na vláde,” napísal pred 23. hodinou na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vicepremiér Karel Havlíček.

Minister zdravotníctva Jan Blatný zároveň oznámil, že v súvislosti s nebezpečnými mutáciami sa predĺži karanténa a doba izolácie na 14 dní.

Vláda sa venovala kompletnému uzavretiu krajiny už na stredajšom zasadnutí. Podľa informácií TV Nova by sa mali úplne zatvoriť všetky školy, služby, hotely a obchody, okrem predajní s potravinami a liekmi. Ľudia sa budú môcť pohybovať len v okruhu 20 kilometrov od domova s výnimkou ciest do práce a k lekárovi. Kabinet tiež zvažuje zákaz cestovania a povinné nosenie respirátorov FFP2 všade, vrátane práce a pohybu na ulici.

Hoci sa na spomenutých opatreniach ministri zatiaľ nedohodli, schválili zákaz cestovania do krajín s extrémnym výskytom mutácií koronavírusu. Od 26. februára do 11. apríla majú Česi až na neodkladné výnimky zákaz cestovať do Botswany, Brazílie, Eswatini, Juhoafrickej republiky, Kene, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Zambie, Zimbabwe a Tanzánie, a to vrátane ostrovov Zanzibar a Pemba.

Vo štvrtok české laboratóriá potvrdili ďalších 14 457 prípadov nákazy koronavírusom. Aktuálne v krajine evidujú 137 698 aktívnych prípadov, hospitalizovaných je 7 176 ľudí, pričom 1 531 z nich je v ťažkom stave. Počet obetí pandémie ochorenia COVID-19 v Česku dosiahol 19 999.

 

zdroj: SITA

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…