Policajti upozorňujú na informáciu o tom, že šíriaca sa fotografia z foto banky, na ktorej dve osoby nesú figurínu, je vyrobená na strašenie ľudí či na falšovanie priebehu pandémie. Ako informovali vo svojom profile na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR, ide o dezinformáciu.
Fotografia sa šíri hlavne na zahraničných weboch. Policajný zbor sa odkazuje na španielsky web Maltida.es, ktorý priniesol informáciu, že v prípade fotografie nejde o cielený podvod, ale o ilustračnú fotografiu. Tú vyhotovila thajská foto banka, v ktorej môžu rôzne fotografie nakupovať médiá z celého sveta.
Fotograf spomínanej fotografie si podľa polície zohnal dve osoby, ktoré obliekol do zdravotníckych oblekov a simuloval prenos ľudskej obete. „Takýto postup je úplne normálny, avšak v prípade použitia takejto fotografie je samozrejmé pri nej uviesť, že ide o ilustračný záber. Fotograf sa pre takýto postup rozhodol pravdepodobne preto, že osobne nemá možnosť vyfotografovať zdravotníkov v takejto pozícii, takže si svoju prácu ‚uľahčil‘ ilustračnou snímkou,“ vysvetlila polícia. Preto dementuje informáciu, že by bola fotografia vyrobená s cieľom strašiť ľudí či sfalšovať priebeh pandémie. Dopĺňajú, že nepravdivá je aj správa, že fotografia vznikla v Španielsku, keďže jej pôvodne z Thajska.
zdroj: SITA, Hoaxy a podvody – Polícia SR
Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…
V zime, keď sa od decembra do marca vlhkosť v domoch kondenzuje, sa mnohí z…
"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…
Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…
Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…
Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…