Povestné svetlo na konci tunela v čase pandémie nového koronavírusu predstavujú vakcíny, ktorými sa očkuje už aj na Slovensku. Celý svet pozoruje priebeh vakcinácie v jednotlivých krajinách a čaká, kedy sa život vráti do normálu.

U vakcín možno očakávať vedľajšie účinky, ktorých sa mnohí obávajú, i keď odborníci tvrdia, že je to zbytočné.

Prvý prípad úmrtia

Nie práve potešujúce správy prišli zo Spojených štátov amerických, kde sa u najmenej 36 ľudí, ktorí dostali vakcíny od spoločností PfizerBioNTech a Moderna, objavilo zriedkavé imunitné ochorenie napádajúce krv.

Jeden pacient dokonca zomrel a lekári nemôžu vyvrátiť dohady, že to nesúvisí s vakcínami. Päťdesiatšesťročný gynekológ a pôrodník Gregory Michael, ktorý pracoval v Mount Sinai Medical Center v Miami Beach zomrel v januári na krvácanie do mozgu.

Dva týždne pred smrťou mu podali vakcínu z dielne Pfizer-BioNTech a okamžite sa u neho vyvinula trombocytopénia, vzácne a niekedy až smrteľné ochorenie krvi.

Michael je jeden z najmenej 36 ľudí, u ktorých zaregistrovali túto zmenu po podaní vakcíny od firiem Pfizer alebo Moderna. Informuje o tom The New York Times. Všetky prípady pacienti nahlásili sami pred koncom januára do vládneho systému nežiadúcich účinkov.

 Článok máte odtiaľto odomknutý

Zrážanie krvi

Príčinou ochorenia je, že imunitný systém napáda krvné doštičky, ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi. Krv, ktorá sa nedokáže zraziť, vytvára u pacientov často modriny. U niektorých, ako napríklad aj v prípade spomínaného lekára, spôsobia masívne krvácanie alebo mŕtvicu.

Jedna pacientka utrpela dva týždne po podaní vakcíny Moderna silné vaginálne krvácanie. Jej liečba si vyžadovala transfúziu krvných doštičiek a podanie steroidov.

Inú ženu zase deň po podaní rovnakej látky hospitalizovali s modrinami a krvácajúcimi pľuzgiermi v ústach. Jej stav sa zhoršil natoľko, že sa ju lekári báli preniesť z nemocničnej postele, keďže len slabý náraz by jej mohol spôsobiť silné krvácanie.

Príčina zatiaľ nie je známa

Prípady zatiaľ nemôžu jednoznačne spájať s vakcínami. Hematológ a odborník na toto ochorenie James Bussel pre The New York Times uviedol, že spojitosť je možná. „Vieme, že sa to stalo po očkovaní a spozorovali sme to aj u iných vakcín. Zatiaľ však nevieme, prečo sa to deje,“ vyhlásil.

Na rozdiel od tradičných vakcín, ktoré využívajú neaktívnu formu patogénu, proti ktorému chránia, vakcíny Pfizer a Moderna fungujú na báze mRNA. „Učia“ organizmus, ako má začať vyrábať protilátky. Tieto látky sú nové a preto ich zatiaľ hromadne a dlhodobo nikto netestoval.

Očkovanie je „menšie zlo“

Vedci z Cambridge University tvrdia, že medzi vedľajšie účinky môžu patriť aj „autoimunitné reakcie“. Ich kolegovia z Harvardovej univerzity povedali, že mRNA vakcíny tvoria „silnejší typ imunity“ ako ich tradičné náprotivky.

Imunitná trombocytopénia sa môže vyvinúť v dôsledku určitých liekov, rakoviny, chrípky i samotného ochorenia COVID-19. Vlani na jar lekári z Európy, Číny, USA aj Indie zaevidovali ochorenie u pacientov s COVID-19 a mali podozrenie, že spolu súvisia.

Obidvaja výrobcovia pre The New York Times uviedli, že „monitorujú bezpečnosť svojich vakcín“. Lekári však naďalej tvrdia, že vakcinácia je bezpečná. Riziko vzniku vážnejších ochorení z koronavírusu je podľa nich stále väčšie ako riziko vedľajších účinkov vakcín.

 

autor: Lukáš Dedík webnoviny.sk, Foto: ilustračné, SITA/AP

Podobné články

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

JE TO TU: Vláda schválila nové opatrenia, ktoré budú platné od pondelka 19. januára!

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

MIMORIADNA SPRÁVA: Vláda schválila nové opatrenia, majú platiť od soboty!

Nové opatrenia majú platiť od soboty 26. februára. V prvej fáze uvoľnenia…

Horúca správa! Úrad verejného zdravotníctva: Povinné očkovanie je nevyhnutné!

Príkladom je návrat epidémií osýpok po 20 rokoch, ktoré boli zaznamenané na…